301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Acı son
Yardım eli uzandı
Haber Detayı
29 Mart 2013 - Cuma 14:53
 
Kitaplar Mor Ötesi Işınlarla Temizleniyor
Isparta Halil Hamit Paşa Halk Kütüphanesi'ne alınan cihazla kitaplar mor ötesi ışın uygulanarak temizleniyor.
KÜLTÜR Haberi
 Kitaplar Mor Ötesi Işınlarla Temizleniyor

Isparta Halil Hamit Paşa Halk Kütüphanesi'ne alınan cihazla kitaplar mor ötesi ışın uygulanarak temizleniyor.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdullah Kılıç, yaptığı açıklamada, Halil Hamit Paşa Halk Kütüphanesi'nde 59 bin kitap bulunduğunu, 12 bin civarında da üyesi olduğunu belirtti.

Kütüphanede kitapların hijyenik ortamda bulunduğunu ancak ödünç verilmesi dolayısıyla bazı olumsuzluklar yaşandığına dikkati çeken Kılıç, kullananlar ve personelin sağlığını düşünerek Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan gelen ödenekle 11 bin 500 liraya kütüphane için "kitap yıkama makinesi" aldıklarını kaydetti.

Makinenin 15 saniye içinde kitaptaki her türlü bakteriyi kimyasal madde kullanmadan mor ötesi ışınla temizlediğini anlatan Kılıç, "Kitaplar temizlenerek yeniden raflardaki yerine konuluyor. Halk sağlığı açısından yapılan hizmet çok önemli. Böylece bulaşıcı hastalıklarının önüne geçilmiş oluyor" dedi.

Kılıç, daha önce kitapların fırça veya buna benzer yöntemlerle temizlendiğini kaydederek, bunun tam anlamıyla temizlik sağlayamadığını, bu durumun da halk sağlığını tehdit ettiğini vurguladı.

Kılıç, makinenin Türkiye'de kütüphanelerin çoğunda bulunmadığını sözlerine ekledi.

Yaklaşık 1 metre büyüklüğündeki cihazın içine konulan kitabın sayfaları, alttan gelen üflemenin etkisiyle açılıyor. Cihazda yaklaşık 15 saniye kalan kitap, uygulanan mor ötesi ışınla temizleniyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Isparta, Halil, Hamit, Paşa, Halk, Kütüphanesine, alınan, cihazla, kitaplar, mor
Yorumlar
Haber Yazılımı