301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
2. lig yolundalar
Uzmanlar uyardı
Haber Detayı
18 Ocak 2018 - Perşembe 02:31
 
ABD geri adım attı: Suriye'de sınır gücü kurulmayacak
Pentagon'dan yapılan açıklamada, "Suriye'de sınır gücü kurulmayacak" denildi. Pentagon'dan yapılan açıklamada, yeni bir ordunun ya da sınır devriyesinin kurulmayacağı bildirildi. ABD Savunma Bakanlığı, Türkiye'nin meşru güvenlik endişelerinin farkında olduğunu belirterek, "Terörle mücadelede Türkiye'nin yanındayız" ifadelerine yer verildi.
GÜNDEM Haberi
ABD geri adım attı: Suriye'de sınır gücü kurulmayacak

Pentagon sözcülerinden Eric Pahon, AA muhabirine gönderdiği yazılı açıklamasında, "ABD,Suriye'de yerel güvenlik güçlerini eğitmeye devam ediyor.  Eğitim, toplumları yıkıma uğramış mültecilerin evlerine dönmeleri için güvenliği  artırmak üzere tasarlanmıştır. DEAŞ'ın aynı zamanda yönetimsiz ve kurtarılmış olan yerlerde tekrar ortaya çıkmaması için gereklidir. Bu yeni bir 'ordu' veya 'konvansiyonel sınır muhafız gücü' değildir." ifadelerini kullandı.

Söz konusu gücün ve verilecek eğitimin DEAŞ karşıtı kampanyanın  amaçlarına uygun olduğunu savunan Pahon, eğitilen güçlerin istikrar çalışmalarını kolaylaştıracağını ve Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğündeki Cenevre Sürecine  destek sağlayacak koşulları oluşturacağını öne sürdü.

Suriye'de DEAŞ karşıtı operasyonların bitmediğini belirten Pahon, şöyle devam etti:

"Bu güvenlik güçleri içeride DEAŞ savaşçılarının Suriye'den kaçışını  engellemeye ve kurtarılmış bölgelerdeki yerel güvenliği sağlamaya odaklıdır. Bu güçler yerel halkı koruyacak ve Cenevre'de Suriye iç savaşının uzun dönemde  çözümünü beklerken DEAŞ'ın ABD'ye, müttefik ve ortaklarına karşı yeni saldırı gerçekleştirmelerini engelleyecek."

Türkiye'nin güvenlikle ilgili kaygılarının farkında olduklarına  değinen Pahon "Türkiye'nin güvenlik endişeleri meşrudur. DEAŞ'ı yenmek üzere  Suriye'deki çabalarımız konusunda Türkiye ile tamamen şeffaf olacağız ve terörle  mücadele çabalarında NATO müttefikimizin yanında duracağız." değerlendirmesinde  bulundu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ABD, geri, adım, attı:, Suriye'de, sınır, gücü, kurulmayacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı