301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
23 Nisan 2013 - Salı 12:08
 
Altını 10 lira ucuza almanın yolu
Bir hafta beklenirse altın başına 10 TL nasıl kazanılır?
GÜNCEL Haberi
Altını 10 lira ucuza almanın yolu

Altının gram fiyatı 80 liraya düştüğünde kuyumcularda çeyrek altın 165 liradan satılırken dün, gram altın fiyatları perşembeye göre 2 lira artışa geçip 83 liraya çıktı. Çeyrek altının fiyatı ise 20 lira birden düşerek 145 liraya geriledi.

ÇEYREK ALTIN NEDEN DÜŞÜYOR?

Altının gram fiyatı artarken, çeyrek altının hızlı bir şekilde düşüşünde Darphane'nin geçen hafta yetiştiremediği 5.3 tonluk siparişi devreye sokması etkili olduğu belirtildi.

UZMANLAR UYARDI

Uzmanlar, çeyrek altın alacak olan vatandaşlara önümüzdeki günlerde fiyatların daha da düşeceği uyarısında bulundu.

1 ALTINDA 10 LİRA KAZANMANIN YOLU

Çeyrek altında 3-4 lira olması gereken işçilik ücretinin geçen hafta 20-25 liralara kadar çıktığını belirten İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Alaatin Kameroğlu , "Bu da fiyatı 165 lira gibi anormal bir seviyeye çıkarmıştı. Bugün bu rakam 10-15 lira arasında. Yeni çeyrek almak isteyenler 1 hafta beklerse işçilikten dolayı 1 altında 10 lira kazanır." ifadelerini kullandı.

İŞTE 5 MADDEDE ALTINDAKİ DÜŞÜŞÜN NEDENİ

1- Güney Kıbrıs'ın altın rezervlerini satacağına ilişkin haberler düşüşü tetikledi.

2- Altın rezervleri çok daha yüksek olan İtalya (86 milyar euro), Portekiz (13 milyar euro) ve İspanya (10 milyar euro) gibi ülkelerin de aynı yolu izleyebileceğine ilişkin endişeler altındaki satışları hızlandırdı.

3- Önemli teknik seviyeler kırıldı. 13 yıldır yükseliş trendinde olan altının yaklaşık 2 yıldır işlem gördüğü bandın alt çizgisini (1.525 $) aşağı yönlü geçmesini takiben, düşüşler hızlandı. Ayrıca teknik olarak altının son zirvesi olan 1.800 $'a göre kaydettiği düşüşün %20'yi aşması, teknik olarak ayı piyasasına (düşüşe işaret eder) girdiğini ortaya koyarak satış baskısını artırdı.

4- Bazı fonların stop-loss (zarar kes) ve margin call (teminat tamamlama) işlemleri, düşüşü daha da hızlandırdı. Bu düşüş de yeni stop-loss ve margin call lara neden olarak kartopu etkisi yarattı ve altında hızlı düşüşleri beraberinde getirdi.

5- Küresel ekonominin toparlanacağına ilişkin beklentilerle bazı fonların altından çıkarak hisse senedi ve devlet tahvili gibi enstrümanlara girmesi de yine altına olan talebi olumsuz etkiliyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bir, hafta, beklenirse, altın, başına, 10, TL, nasıl, kazanılır
Yorumlar
Haber Yazılımı