Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
16 Nisan 2013 - Salı 10:56
 
Auqustus Tapınağı, Isparta’da görücüye çıktı
Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Yalvaç ilçesi yakınlarındaki Antiokheia Antik Kenti’nin en önemli merkezlerinden olan Auqustus Tapınağı’nın maketi Isparta’da görücüye çıktı. Maket, 2 gün boyunca valilik arkasındaki alanda görülebilecek.
TURİZM Haberi
Auqustus Tapınağı, Isparta’da görücüye çıktı

Yalvaç ilçesi yakınlarındaki Antiokheia Antik Kenti’nin en önemli merkezlerinden olan Auqustus Tapınağı’nın maketi Isparta’ya görücüye çıktı.

Yalvaç Belediye Başkanı Tekin Bayram’ın proje kapsamında yaptırdığı maket, Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Isparta’da Valilik arkasında 2 gün boyunca görülebilecek.

Yalvaç’ın İnanç Turizmi ve arkeolojik değerleri bakımından tanınması için ne gerekiyorsa yapma gayretinde olan Belediye Başkanı Tekin Bayram, turizmin yerelde başladığına dikkat çekti ve maketin ilk defa sergilendiğini söyledi. Bayram, “BAKA’ya sunduğumuz ve Isparta’nın turizm açısından değerlerin ortaya çıkartılması konusunda Bir günde 5 bin Yıl Yalvaç Medeniyeti Projesi geliştirdik. Bu proje içinde Pisidia Antiokheia Antik Kenti Isparta’nın hatta dünyanın en önemli kentlerinden biri.1924 yılında Amerika Michigan Üniversitesi ki bu Atatürk’ün ilk izin verdiği kazı yerlerinden bir tanesi. O nedeble oldukça önemli. Ama bu önemini duyuramamış durumda.Ispartalıların da burayı çok bildiğini sanmıyorum. O nedenle biz bu proje içinde önce Isparta’dan başlamak üzere bu projenin Auqustus Tapınağı’nın o günkü yapılmış halinin maketini yaptırmayı planladık” dedi.

Maketin yapılmasına katkı sağlayan Mimarlar Odası Başkanı Merve Kuyu da yapılan çalışmayı başarılı bulduğunu belirtti.

SDÜ Arkeoloji Bölümü Başkanı Doç.Dr.Mehmet Özhanlı, Antiohheai’nın önemli bir hac merkezi olmasından dolayı tapınağın önem taşıdığını ifade etti.

Pisidia Antiokheai Antik Kenti’ndeki Augustus Tapınağı’nın maketi, Isparta IYAŞPARK’ta ve Antalya’da fuarda sergilenecek.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Turizm, Haftası, etkinlikleri, kapsamında, Yalvaç, ilçesi, yakınlarındaki, Antio
Yorumlar
Haber Yazılımı