301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
18 Ekim 2015 - Pazar 16:24
 
Bakan Gürcan : Yaşlı hizmetlerinde kalite artırıldı
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşen Gürcan, Isparta’nın Uluborlu ilçesinde Hacı Ahmet Şençopur Huzurevi Yaşlı Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezinin açılışını gerçekleştirdi.
GÜNDEM Haberi
Bakan Gürcan : Yaşlı hizmetlerinde kalite artırıldı

Isparta’nın Uluborlu ilçesinde hayırsever işadamı Mehmet Şençopur tarafından yaptırılan 5 yıldızlı otel konforundaki Hacı Ahmet Şençopur Huzurevi Yaşlı Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi 4 milyon liraya mal oldu. 65 kişi kapasiteli huzurevini yaptıran hayırsever işadamı Mehmet Şençopur “Yola modern ihtiyaçlara cevap verebilecek bir huzurevi yapmaya karar vererek çıktık. Bu tür merkezler şehirlerde izole şekilde bulunmakta. Ama burada halkla iç içe ve kalanların mutluluğu için etkili bir seçimdir. Türkiye’deki iyi huzurevlerini ziyaret ettik. İsviçre’deki bir huzurevini ziyaret ettik. Onu da inceledik Bütün bunlardan sonra bu yatırımı yapmaya karar verdik. Ülkemiz ve ilçemiz için hayırlı örnek bir kurum olur” dedi.

Daha sonra kürsüye Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşen Gürcan geldi. Kamu olarak bu hizmetleri yapmakla mükellef olduklarına dikkat çeken Bakan Gürcan, “Ama siz gönül verenlerimiz hayırseverlerimiz olmazsa bunun altından tamamıyla kalkamayız. Bu nedenle hayırsever işadamımıza çok teşekkür ediyorum. Yaşlılık sosyal bir gerçektir. Sevgi gibidir saklanamaz. Geçmişin muhasebesinin yapıldığı anılarla yaşanılan insanın en bereketli dönemidir yaşlılık. Bu gerçekler üzerinden sağlıklı politikalar üretiyoruz. Günümüzde teknoloji ilerlemiştir. İnsan ömrü uzamış yaşlı nüfus dünyada olduğu gibi ülkemizde de artış göstermiştir. Yaşlılıklarında ihtiyaç duyulan hizmet alanları planlayarak geleceği kurmak istiyoruz”dedi.

DAHA ÇOK DESTEK GEREK

Toplumlar değişiyor olduğunu bu nedenle insanların günlük yaşantılarının da değiştiğini belirten Bakan Gürcan, “Yaşlıların bakım sorunları ağırlaşabiliyor. Yaşlılara bakım konusunda daha çok devlet desteği ve profesyonel hizmetlere ihtiyaç duyulmaktadır. Huzurevi yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezlerimizle bunu yürütüyoruz. Son 13 yılda yaşlı bakım hizmetlerinde önemli mesafeler kat ettik. Huzurevlerinde ihtisaslaşmaya yöneldik. Yaşlılarımızın sadece barınma ve bakım değil tedavi ve rehabilitasyonlarını da gerçekleştirebileceğimiz huzurevleri inşa ediyoruz. Yaşlılarımızın sıcak aile ortamından ayrılmadan sosyal yaşamlarından kopmadan en aktif şekilde ömürlerini sürdürmeleri bakanlık olarak tercihimizdir” açıklamasında bulundu.

26 BİN ÜZERİNDE YAŞLIYA

BAKIM HİZMETİ VERİLİYOR

Türkiye’de 2002 yılında 63 huzurevi ve yaşlı bakım evi ve rehabilitasyon merkezinde 4 bin 952 yaşlıya hizmet verildiğini belirten Bakan Gürcan, “bugün 130 huzurevinde 12 bin 181 yaşlımıza hizmet vermekteyiz. Belediye ve diğer kamu kuruluşlarıyla gerçek kişi ve derneklerin işlettiği 222 huzurevinde de 14 bin 427 üzerinde yaşlıya kurumsal hizmet veriliyor.  Toplamda 342 huzurevinde 26 bin üzerinde yaşlıya hizmet veriyoruz.

Aile bakanlığı olarak yaşlı hizmetlerinde toplam kaliteyi artırdık. İnsanlarımıza aile sıcaklığından koparmamak adına evde bakım hizmetlerini yaygınlaştırdık. 467 bin 778 vatandaşımız engelli ve yaşlı hizmetlerimizden doğrudan faydalanmaktadır. Birlikte inandık, birlikte yola çıktık ve birlikte başardık. Sosyal devlet olmanın gereğini yapıyoruz. Sosyal politikalarda aile odaklı çözümler üretiyoruz. Toplumun tüm dezavantajlı kesimlerine yönelik aile merkezli çözümler üretiyoruz” diye konuştu.

Konuşmanın ardından Bakan Ayşen Gürcan, Isparta Valisi Vahdettin Özkan ve hayırsever işadamı Mehmet Şençopur ile birlikte protokol üyeleri huzurevinin açılını yaptılar.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Aile, Sosyal, Politikalar, Bakanı, Ayşen, Gürcan, Isparta’nın, Uluborlu, ilçesin
Yorumlar
Haber Yazılımı