301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
14 Ağustos 2013 - Çarşamba 12:23
 
Bu proje kadın girişimcileri artıracak
TOBB Isparta Kadın Girişimciler Kurulu önemli bir projeye imza atıyor. BAKA’nın destekleyeceği proje kapsamında kadın girişimciler tespit edilerek yönlendirme ile iş hayatına kazandırılacak.
EKONOMİ Haberi
Bu proje kadın girişimcileri artıracak

            TOBB Isparta Kadın Girişimciler Kurulu’nun (KAGİK) Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’na sunduğu Kadın Girişimciliği Potansiyelinin Ortaya Çıkarılması: Durum Tespiti ve Yönlendiricilik isimli proje Doğrudan Faaliyet Destekleri Alanında kabul edilerek desteklenmeye değer bulundu.

Proje kapsamında, kadın girişimciler ortaya çıkarılıp, yönlendirilerek iş hayata kazandırılacaklar.  Proje hakkında bilgi veren KAGİK İcra Kurulu Başkanı Gözde Çağlar, projede, SDÜ’den  öğretim üyeleriyle çalışarak tespitlerin yapılacağını bildirdi. KAGİK İcra Kurulu Başkanı Çağlar, Projenin amacı, proje kapsamında yapılacak çalışmalar ve detaylar hakkında şu bilgileri verdi:

“Kadın girişimciliği potansiyelinin ortaya çıkarılarak; durum tespiti ve yönlendiricilik yapmaktır. Bu amaç doğrultusunda Isparta kırsalını temsilen bir ilçe ve bir belde seçilmiştir. Söz konusu bu mahalli alanlar seçilirken ilgili mahalli idari birim yöneticileri ile yapılan görüşmeler neticesinde yöredeki kadın girişimciliği potansiyelinin varlığını işaret etmeleri etkili olmuştur.

Bu genel amaç altında belirtilen özel amaçlar ise şöyle sıralanabilir;

1. Isparta kırsalında (seçilen örneklem kapsamında) girişimci kadınların ortaya çıkarılması.                                           2. Kadınlar tarafından üretilen yöresel ürünlerin Marka değeri olma potansiyelinin değerlendirilmesi.                                   

3. Karşılıklı Öğrenme: Kadın girişimciliği konusunda çeşitli projelere imza atan Nallıhan Turizm Gönüllüleri Derneği ile kadınlara rol model olunması amacı ile karşılıklı ziyaretler ve fikir alışverişi.

Faaliyetlerin hedef gruplar ve nihai yararlanıcılar üzerinde beklenen etkileri

Özellikle kent merkezi dışında yaşayan ve girişimcilik yönü eksik olan kadınların girişimcilik konusunda bilgilendirilmesi ve bu yönlerinin ortaya çıkarılması.

Ürettikleri ürünlerin marka olabileceği kanısına varmaları ile bu ürünlerin pazarlamalarını yapmaları konusunda cesaretlendirilmeleri.

Yapılması Planlanan Faaliyetler

İlk olarak, araştırma evreninin sosyo-ekonomik durumu ve literatür incelemesi, anketin hazırlanması, pilot çalışma ve projenin araştırma evreni mahalli idare birimi yöneticilerine tanıtımı yapılması planlanmaktadır. Sonrasında araştırma alanını temsil eden girişimci kadınların Nallıhan örneği ile karşılıklı öğrenme-iletişim ziyaretleri yapılacak ve ortaya çıkabilecek en az birer ürün için marka değer oluşturma faaliyetleri yapılacaktır. Isparta Merkez’de 5 gün süreli iki farklı (IYAŞ AVM ve Valilik Önü) sergi ve tanıtım yapılacaktır. Son olarak; Nihai rapor hazırlanması ve “Bölgede Kadın Girişimciliğinin Geliştirilmesi Üzerine Yapabileceklerimiz” konulu bir çalıştay düzenlenmesi planlanmaktadır. Sonuç toplantısı ve sonuçları ilgili Mahalli idare birimi yöneticileri ve basın ile paylaşılacaktır.

TOBB Isparta KAGİK İcra Kurulu Başkanı Gözde Çağlar, projelerini desteğe değer bulan Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı yöneticilerine de teşekkür etti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: TOBB, Isparta, Kadın, Girişimciler, Kurulu, önemli, bir, projeye, imza, atıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı