Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
10 Ağustos 2013 - Cumartesi 23:00
 
"Doğal Buzdolabında" Serinletici Güzellik
Türkiye'nin "haritalanmış en uzun mağarası" olan İnsuyu Mağarası'nı gezen ziyaretçiler hem mağaranın "büyüleyici" güzelliğini görüyor hem de serinleme imkanı buluyor Hava sıcaklığı kent merkezinde 30 derecenin üzerinde iken, İnsuyu Mağarası'nda 14 15 derece civarında ölçülüyor.
TURİZM Haberi

Burdur kent merkezine 13 kilometre uzaklıktaki mağara, 1960 yılında kaybolan keçisini arayan bir çoban tarafından bulunmuştu. 1966 yılında turizme açılan mağaranın ilk etapta 597 metrelik bölümü gezilebiliyordu.

Son yıllarda yapılan çalışmalarla mağaranın bilinmeyen bölümleri keşfedilmeye çalışılıyor. Farklı boyutlarda 9 gölcüğün bulunduğu mağarada, Türkiye''nin en büyük yeraltı gölü olduğu belirtilen "Büyük Göl" de yer alıyor. 


Mağarada, kalker tortulanmalarından çeşitli şekil ve yapıda meydana gelen sarkıt ve dikitler etkileyici bir güzellik oluşturuyor. Hava sıcaklığı kent merkezinde 30 derecenin üzerinde iken, İnsuyu Mağarası'nda 14-15 derece civarında ölçülüyor. Yazın mağarayı ziyaret edenler bir yandan mağaranın "büyüleyici" güzelliğini görürken, aynı zamanda serinleme fırsatı da buluyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Türkiyenin, "haritalanmış, uzun, mağarası", olan, İnsuyu, Mağarasını, gezen, ziy
Yorumlar
Haber Yazılımı