301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
12 Temmuz 2013 - Cuma 08:44
 
Dolar ve Euro rekor kırıyor
Son aylarda dolar ve eurodaki yükseliş durmak bilmiyor. Piyasalarda bu yükselişin devam edeceğini söyleyen Döviz Bürosu İşletmecisi Ali Kurtay değerlendirme yaptı ve “dikkat” dedi.
EKONOMİ Haberi
Dolar ve Euro rekor kırıyor

Piyasaların ateşi düşmüyor. Döviz yükselmeye devam ediyor. Döviz Bürosu İşletmecisi Ali Kurtay, piyasaları değerlendirdi. Kurtay, “Bugün (dün) döviz oldukça yüksek. Özellikle Euro yüksek, 1.940’larda Doların fiyatı var. 2.540 larda da Euro’nun fiyatı var. 1.285 altının onsu şuan yaklaşık 81 bin lira gibi bir ederi var kilosu.  Yüksek fiyatlar, bütün fiyatlar yüksek. Borsa biraz artıda ama ben geri geleceğini düşünüyorum Dövizdeki yükselişin de süreceğini tahmin ediyorum. Merkez bankası zaman zaman müdahale ediyor. Müdahalelerin etkisiyle biraz geri geliyor ama alıcılar daha güçlü olduğu için yani Türkiye’den para çıkışı var, ister istemez fiyatlar yükseliyor” dedi. 

Ali Kurtay, piyasalardaki bu hareketliliğin nedeninin Amerika olduğunu söyledi. Kurtay, “Daha çok ABD’ den kaynaklanıyor, yani Amerikan merkez bankasının açıklamaları piyasadan doları geri çekeceğini söylemesi bu da ister istemez bütün dünyada ki ülkeleri etkiliyor, merkez bankalarını etkiliyor. Yani Türkiye’den para çıkışı olması adam dövizini alıp da çıkıyor yurt dışından gelenler, faizler yükseliyor, borsalarda geri geliyor” dedi.

Ali Kurtay, altındaki düşmeyi de değerlendirdi. Kurtay, “Altın aslında geri gelecek, daha da gelmesi lazım ons olarak yani dolar çekildiği zaman altına para gidemiyor ama altında şöyle bir durum var ons geri geliyor ama TL bazında dolar yüksek olduğu için altının fiyatı geri gelemiyor. Yani normalde bu ons ile altının 70-72 bin lira civarında olması lazım. Dolar yüksek olduğu için altın ister istemez fazla geri gelemiyor ama ons olarak geri geleceğini düşünüyorum” dedi.

“Piyasaların durumu ramazan ayında da bu şekilde devam eder” diyen Kurtay, önümüzdeki 5 aylık dönemi de yorumladı. Kurtay, “Yılsonuna doğru Amerika o parayı çekmeye başladığı zaman ya da piyasaya para vermeyi bıraktığı zaman dövizin daha yükseleceğini biraz daha gerginliğin artacağını düşünüyorum. Ama bizim merkez bankamızda, hükümette elinden geldiği kadar müdahale ederek fiyatları belli bir yerde tutmaya çalışıyor. Bu periyot devam eder diye düşünüyorum. Yıl sonuna doğru daha yüksek kurlar olur diye tahmin ediyorum, borsanın biraz daha geri geleceğini düşünüyorum” dedi.

Öğle saatlerinde dolar alış 1925, satış 1960, euro alış 2515, satış 2550 liraydı. Altının kilosu da 80 bin 420 lira düzeyindeydi.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Son, aylarda, dolar, eurodaki, yükseliş, durmak, bilmiyor, Piyasalarda, yükseliş
Yorumlar
Haber Yazılımı