301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
11 Ekim 2015 - Pazar 17:01
 
Eczaneler, ilaç temininde kilit nokta oldu
Bildiği üzere daha önce ithal ilaçların temininde sıkıntılar yaşanıyordu. BU konuda Türk Eczacılar Birliği’nin yeni bir uygulama başlattığını söyleyen Eczacı Odası Başkanı Saygın Garğın, eczanelere başvurulması halinde bu ilaçların temin edilebildiğini söyledi.
GÜNDEM Haberi
Eczaneler, ilaç temininde kilit nokta oldu

Yurt dışından getirtilen ilaçların temini için Türk Eczacılar Birliği’nin İthal İlaç Birimi hizmet veriyor. Yapılan yeni düzenleme hakkında bilgi veren Eczacı Odası Başkanı Saygın Garğın, bu ilaçların eczacılara başvurarak kolayca alınabildiğine işaret etti. Garğın, “Vatandaşlarımız, özellikle üniversite hastanelerinde veya 3.basamak sağlık kurumlarında yazılan bu ilaçları temin etmek için Türk Eczacıları Birliği İthal İlaç Birimi var oraya başvuruyor. Tabi onunla ilgili rapor ve buna benzer evraklarla ilgili bir sistem, prosedür işliyor. Şöyle bir şey yapıldı. Vatandaş, mevcut eczanelere başvuruyor, aynen normal ruhsatlı ya da raporlu ilaçları alır gibi. Meslektaşlarımız evrakları kontrol ettikten sonra Türk Eczacıları Birliği’ne ulaştırıyor. Yaklaşık yüzde 88 ya da yüzde 90 oranında ilaçlar mevcut birliğin elinde. Eğer evraklar uygun ise özel bir durum yoksa hastalara bu ilaçlar ulaştırıyor. Bu sistem gayet sağlıklı bir şekilde çalışıyor” dedi.

Eczacı Odası Başkanı Saygın Garğın, SGK aralarında yaklaşık 4 yıl önce bir protokol olduğunu hatırlatarak, seçim dolayısıyla bu protokolün süresinin uzatıldığını da ifade etti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bildiği, üzere, daha, önce, ithal, ilaçların, temininde, sıkıntılar, yaşanıyordu
Yorumlar
Haber Yazılımı