İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
EĞİTİME DESTEK
BİNAYA SDÜ TALİP
Haber Detayı
11 Mayıs 2012 - Cuma 00:45
 
ENGELLİLERİN GURUR GÜNÜ
GÜNCEL Haberi
ENGELLİLERİN GURUR GÜNÜ

 Üniformayı giydiler çakı gibi asker oldular. Aileler duygu, onlar gurur yüklüydü.

Genelkurmay Başkanlığı, Engelliler Haftası nedeniyle onlara bir günlük temsili askerlik yaptırdı. Selam verme, silah eğitimi, her şey olması gerektiği gibiydi.

İç Güvenlik Eğitim ve Tatbikat Merkezi Komutanı Tuğgeneral Necati Tekin’in de katıldığı törende engelliler hep bir ağızdan askerlik yemini etti.

Engelli askerleri temsilen konuşan Erdal Utğu, bir günde olsa asker olmanın kendileri için büyük bir şeref olduğunu söyledi. Askerliğin güzel bir duygu olduğunu belirten Utku, ''Biz bugün dedelerimiz, babalarımız ve ağabeylerimiz gibi kutsal peygamber ocağına geldik. Bu şanlı yuvayı gördük. Asker doğan bir millette, bir günlüğüne de olsa asker olmak dünyada hiç bir gencin tadamayacağı bir şereftir. Bu şeref ve asker olmanın verdiği büyük gururu bugün burada yaşamaktayız'' diye konuştu.

Engelli erler adına konuşmaya yapan Utğu’nun ardından Piyade Binbaşı Ramazan Kuz, askerlik mükellefiyetinin; asker-millet kavramının dünyadaki yegane örneğini teşkil eden Türk Milleti için bir onur vesilesi olduğunu vurguladı. Piyade Binbaşı Ramazan Kuz, Anayasa'da vatan hizmetinin ''Her Türk'ün hakkı ve ödevi'' olarak düzenlendiğini hatırlatarak, bu doğrultuda ana ve babaların evlatlarını, milletin bağrından çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri'nin saflarına bir bayram coşkusu içinde gönderdiğini kaydetti. Kuz, kalpleri askerlik aşkıyla çarpan fakat sağlık durumları nedeniyle bu arzularını gerçekleştiremeyen, kısa süreli de olsa askerlik coşkusunu yaşamak ve gönüllerindeki bu hasreti dindirmek maksadıyla aralarına katılan engelliler için böyle bir tören düzenlendiğini anlattı.

Konuşmaların ardından birliğe ilk katılan engelli askere İç Güvenlik Eğitim ve Tatbikat Merkezi Komutanı Tuğgeneral Necati Tekin tarafından takdir belgesi verildi.

Tören, askeri geçitle devam etti. Askeri geçidin ardından Tuğgeneral Tekin, engelli Mehmetçikler ve aileleriyle birlikte yemek yedi.

Askerlik bir günlüktü ama anısı bir ömür boyu sürecek kadar çok oldu. 

Kaynak:
Fatal error: Call to a member function fetch() on a non-object in /home/kanal32/public_html/haber.php(0) : eval()'d code(1) : eval()'d code(1) : eval()'d code(1) : eval()'d code(1) : eval()'d code(1) : eval()'d code on line 214