301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
28 Mart 2013 - Perşembe 12:22
 
Geri sayım başladı
Kredi kartları ile sim kartlarda bulunan çiplerdeki altın ve gümüşün toplanması için çalışma başlatıldı. Genç Ispartalılar Araştırma ve Geliştirme Derneği’nin projesiyle 5 kg altın elde edilecek ve geliriyle okul yapılacak. Projeye valilik ve milli eğitim de destek veriyor.
EKONOMİ Haberi
Geri sayım başladı

Kredi kartları ve sim kartlardaki çiplerde bulunan altın ve gümüşün ayrıştırılması için ayrıştırma makinesine ihtiyaç olduğunu söyleyen Genç Ispartalılar Araştırma ve Geliştirme Derneği Başkanı Turan Hayta, Valilik’ten destek sözü aldıklarını söyledi. Hayta, “Günümüzde çöpe giden milyonlarca kartta bulunan ciplerin (kredi kartları, ankesörlü telefon, sim kartları vb.) içinde manyetik alan ve çöp bulunan kartları eskileri geri dönüşüme tabi tutularak içerisinde bulunan altın, gümüş madenlerinin ayrıştırılıp ekonomiye kazandırılarak elde edilen gelirle Isparta AR-GE lisesi yapılması derneğimiz tarafından amaçlanmaktadır.

Herkes tarafından sıklıkla kullanılan farklı işlemlerde ve görevlerde kullanılan çok sayıda kartların tamamı çöp gitmektedir.

Isparta’da AR-GE alanlarında gençleri yönetmek, bu çalışmalarda emeği geçenleri onurlandırmak ilmi, bilimsel, teknoloji çalışmaların desteklenerek uluslararası düzeye çıkartılması sağlanmalı bilim ve teknoloji pazarlarında görülmesi sağlanmalıdır.

Isparta’da fikir olan herkesin proje ve fikirlerinin gerekli ekonomik, sosyal her türlü destek sağlanarak uygulamaya geçirilmesi gerekmektedir. Çünkü tarih hayal edenleri değil yapanları kaydetmektedir.

Türkiye’de 2011 yılında 36 bin 578 tasarım başurusu yapılmıştır. Türkiye AB içerisinde en iyi tasarımcılar listesinde ikinci sıradadır. Bu tasarım başvuralarına Isparta’danda başvurular yapılmaktadır. Bu projeler Isparta sanayici ve işadamları tarafından ekonomiye kazandırılmalıdır, Isparta’da tüm sektörlere yönelik fuarların kurulması ve desteklenmesi gerekmektedir.

Isparta’da AR-GE ve İnnovasyon çalışmaları 10 yıl önce yok denecek kadar azdı, şimdi yaygınlaşmaya başladı. Isparta’da tasarım ve proje pazarları kurularak tüm girişimci ve proje sahiplerinin ürünlerini sergileyerek tüm kamuya açılması ve tanıtımı sağlanmalıdır.

AR-GE çalışmalarını geliştiren kişiler dünyanın gidişatını çok iyi okuyabilen geleceği analiz etme yetkinliğine sahip olan kişilerdir, çünkü en verimli zamanlarımızda verimsiz işler yapmamalı topluma ve insanlığa yararlı ve faydalı projeler üreterek zamınımızı iyi kullanmamız gerekmektedir.

Isparta’da AR-GE ve işbirliği kültürü dana yenilikçi olarak yaygınlaştırılmalıdır. Isparta protokolü yılda en az üç kez ortak akıl ve proje toplantıları düzenlenmesi sağlanmalıdır, çünkü Türkiye’de yılda 127 bin bilimsel AR-GE yayınları yapılmaktadır.

Kısacası bir işletme cirosunun % 5’ini AR-GE çalışmalarına ayırmalıdır. İnsanlar arasında AR-GE bilgi paylaşımı da değerli bir hediyedir. En büyük yatırım insana yapılan yatırımdır” dedi.

Turan Hayta, tüm Ispartalıları yapılacak Arge Lisesi’ne destek olmaya çağırdı.

Kullanılmayan, tarihi geçmiş kredi kartları ile sim kartlardan 5 kg altın elde edilmesi planlanıyor.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kredi, kartları, sim, kartlarda, bulunan, çiplerdeki, altın, gümüşün, toplanması
Yorumlar
Haber Yazılımı