301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
16 Temmuz 2018 - Pazartesi 22:37
 
Güngör Çakmakçı'nın ardından..
Isparta önemli bir değerini kaybetti. Danışma Meclisi Üyesi, Isparta Barosunun kurucularından Avukat Güngör Çakmakçı hayatını kaybetti. Meslektaşları, Eski Adliye önünde düzenlenen törende Çakmakçı’yı son yolculuğuna uğurladı. Tören sonrası Çakmakçı, Mimar Sinan Camisinde kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi. Isparta'ya olan sevdası,renkli kişiliği, geride bıraktığı anılarla unutulmazlar listesine giren Güngör Çakmakçı'yı yakın dostlarından biri olan Öğr.Gör. Nafiz Akgün,bakın nasıl anlatıyor?
GÜNDEM Haberi
Güngör Çakmakçı'nın ardından..

Değerli dostlar,

Güzel insan Güngör Çakmakçı'yı kaybettiğimizi öğrendim. Çok üzüldüm. Onunla hatıralarım vardı. Dolayısıyla duygularımı paylaşmak isterim.

Güngör bey Isparta'nın, Ispartalı'nın hafızası idi. Bu şehrin geçmişine dair onun bidikleri bizim bildiklerimizden fazla idi. Ben onu tanımış, onunla sohbet etmiş ve ondan uzun röportajlar almış birisi olmaktan çok mutluyum.

Süleyman Demirel Üniversitesi yayını olarak çıkardığımız "Isparta Folkloru" isimli eserde ondan kaydettiğimiz ses materyallerine özellikle yer vermiştik. Taşircilerin Tevfik ile Akgızabanın Zıddık arasında yaşandığı hayal edilen mektuplaşmaların sözleri ve bunun Isparta ağzıyla telaffuzu çok ilgi gördü. Bağlamayla çalıp söylediği "Fotin bağım çözüldü" türküsünü de aynı yayında kullanmıştık. Ayrıca eski yıllarda Isparta sokaklarını davullarıyla şenlendiren efsane insanların yine Isparta ağzıyla ve bu topraklara has deyimlerle söyledikleri Ramazan manilerini de ondan derlemiştik. Bunu da “Isparta'nın musiki kültürü" isimli uzun bir makalede işlemiş ve yayın dünyamıza kazandırmıştık.

Güngör bey çok nitelikli bir "kaynak kişi" olmuştu bizim için. Onunla saatler boyu yaptığımız sohbetlerin ne kadar verimli olduğunu anlatamam. Hafızası çok güçlüydü. Belki de avukat olmasından ileri gelen bir gözlem kabiliyeti sayesinde Isparta insanını çok iyi anlatırdı. Isparta ağzını çok iyi taklit eder, bu yöreye has kelime ve özellikle deyimleri harika yorumlardı. Bu özellikleri sayesinde bulunduğu her ortamda dikkatleri üzerine toplar, sözü sohbeti dinlenen bir "akil insan" olurdu.

Güngör bey aynı zamanda bir udi, bir saz sanatçısıydı.Ustalık derecesinde müzik alt yapısına sahip olan ve sahip olduğu müzik kültürünü de sahnelere taşıyabilen bir insandı. Isparta Musiki Derneği'nin uzun yıllar en unutulmaz siması, göğsüne yasladığı uduyla en önde ve en ortada yer alan ve bize Türk sanat müziğinin en nazende şarkılarını icra eden Güngör Çakmakçı olmuştur.

Evet... Güngör Çakmakçı'yı kaybettik. Bilelim ki biz sadece bir avukatımızı kaybetmedik. Biz söz kültürümüzün bir büyük "kaynak kişi"sini de kaybettik. Biz bir musiki adamını kaybettik. Biz, bütün sevimliliğiyle bize Isparta'yı anlatan, Isparta'lı gibi konuşmayı sevdiren bir muhabbet insanını kaybettik. Biz yaşayan kültür hazinemizin bir halkasını kaybettik. Belki de hafızamızın bir kısmını...

Ne diyelim? Dünya fani ve akibet herkes için aynı...

Allah onu yerinde dinlendirsin. Ruhu şad, mekanı cennet olsun,

Öğr.Gör.Nafiz AKGÜN

Kaynak: Editör:
Etiketler: Güngör, Çakmakçı'nın, ardından..,
Yorumlar
Haber Yazılımı