301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
11 Temmuz 2013 - Perşembe 23:48
 
Isparta Devlet Hastanesi Çevresindeki İşletmeciler Tedirgin
, Isparta kamuoyunda 2006'dan bu yana tartışmalara neden olan Bölge Hastanesi'ni Kamu Özel Ortaklığı ile yapılmasını planlıyor. Bölge Hastanesi, Kadın Çocuk ve Doğum Hastanesi de dahil olmak üzere toplam 728 yatak kapasitesine sahip. Sümer Halı arazisine inşa edilecek olan hastanenin tamamlanması halinde Devlet Hastanesi ve Kadın Çocuk ve Doğum Hastanesi buraya taşınacak.Peki bu süreçte Devlet Hastanesi çevresindeki İşletmecileri nasıl etkileyecek?
EKONOMİ Haberi
Isparta Devlet Hastanesi Çevresindeki İşletmeciler Tedirgin

Batı Akdeniz Stratejiler Araştırma Enstitüsü İşte bu soruya cevap vermek üzere Bilimsel bir araşatırma yürüttü.Basa araştırma sonuçlarını basınla paylaştı.İşte araştırmadan çarpıcı sonuçlar:

BASA, Devlet Hastanesi Çevresindeki İşletmecilerin Nabzını Tuttu

Konu ile ilgili Isparta Devlet Hastanesi çevresinde faaliyet gösteren işletmelerin düşüncelerini tespit etmek için Batı Akdeniz Stratejik Araştırmalar Enstitüsü (BASA) tarafından Nisan 2013 tarihinde bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında Isparta Devlet Hastanesi çevresinde yer alan 153 iş yeri ile görüşülmüştür. Araştırma, güneyde Çay boyu olarak bilinen Cahit Mavili (122.), doğuda Aksu (106.), kuzeyde Hacı İbrahim Parlar (113.) ve batıda Mehmet Gürkan (128.) Caddelerinin içine aldığı alan içerisinde gerçekleştirilmiştir. Katılımcılarla yüz yüze görüşülerek 35 soru yöneltilmiştir.

Ticari faaliyet alanına göre katılımcıların %34,6'sı bakkal, %21,6'sı eczacı, %17'si çiçekçi, %12,4'ü medikalci, %7.8'i muayenehane, %6,5'i gözlükçü olarak faaliyet göstermektedir.

Hastane Çevresindeki İşletmeciler Hastanenin Bugünkü Yerinden Memnun

Görüşülenlerin faaliyet alanı olarak şu anki yerlerini seçmelerinde % 37,4 merkeze yakınlık, % 28,6 hastaneye yakınlık, % 19,7 hareketlilik, % 8,8 mülkiyet, % 4,8 diğer faktörler etkili olmaktadır. Katılımcılar yer seçiminde hastane ve merkez olguları etrafında yoğunlaşmaktadır. Katılımcıların % 82,2'si hastanenin bugünkü yerinden memnun görünmektedir.

İşletmeciler Faaliyet Alanlarını Belirlerken Hastaneye Yakınlığa Dikkat Etmiş

Faaliyet alanını seçerken hastaneye yakınlığı göz önünde bulunduranların oranı % 52,3’tür. Faaliyet alanını hastaneye yakınlığa göre belirleyen iş yerlerinin başında % 100 ile gözlükçüler gelmektedir. Onu % 94,4 ile medikalciler, % 69,7 ile eczacılar, % 50 ile çiçekçiler, % 28,8 ile bakkallar ve son olarak % 8,3 ile muayenehaneler izlemektedir.

Hastanenin Taşınması Hastane Çevresindeki İş Yerlerini Etkileyecek

İşyeri sahiplerinin % 48'i hastane taşınırsa kazancının azalacağını düşünmektedir. % 44,7'si kazancının değişmeyeceğini düşünürken, %6,7'si bu konuda fikir sahibi olmadığını belirtmiştir. Gelirinin artacağını düşünenlerin oranı ise % 0,7.

En fazla Medikalciler Endişeli

Devlet hastanesinin taşınmasının kazancını azaltacağını düşünen faaliyet alanı en fazla % 83,3 ile medikalcilerdir. Onu % 61,5 ile çiçekçiler, % 60 ile gözlükçüler, % 53,1 ile eczacılar 34,6 ile bakkallar izlemektedir. Bu konuda muayenehanelerden biri hariç tümü kazancının değişmeyeceğini beyan etmiştir. ‘Hastane bugün taşınacak olsa iş yerini taşımayı düşünür müsünüz?’ sorusuna medikalciler % 57,9 ile yarıdan fazla evet cevabı veren tek faaliyet koludur.

Hastane Taşınırsa Yerine Ne Yapılmalı

Hastanenin taşınması durumunda, katılımcıların %36,8'si yerine okul yapılırsa işlerinin artacağını düşünmektedir. % 24,3 alışveriş merkezi, % 17,4 konut,% 14,6 kent ormanı, % 6,9 otopark tercihinde bulunmuşlardır.

Hastanenin Taşınmasının Kente Ne Tür Etkileri Olur

Devletin taşınmadan kaynaklı zararları tazmin etmeyeceğini düşünen katılımcıların tek kaygıları kendileri ile ilgili değil. Hastane taşınırsa mağaza çeşitliliğinin azalacağını, bölgedeki ATM’lerin kalkacağını, kiraların artacağını ve şimdiki yerinin ulaşım açısından avantajlı olduğunu beyan etmişlerdir. Katılımcılara göre taşınma gerçekleşirse en büyük fayda ise özel hastanelere olacaktır.

Kaynak: Editör:
Etiketler: , Isparta, kamuoyunda, 2006dan, yana, tartışmalara, neden, olan, Bölge, Hastanes
Yorumlar
Haber Yazılımı