İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
YGS heyecanı
O sürücü tutuklandı
Haber Detayı
25 Nisan 2015 - Cumartesi 12:11
 
Isparta'da Zirai Don
Meyve ağaçlarının çiçek açmasından sonra 23 nisan gecesi kar yağışı ile birlikte meydana gelen don olayı Isparta'daki çiftçileri endişelendirmişti. Korkulan oldu ve bir çok ilçede meydana gelen don olayı elma, kiraz, kayısı bahçelerinde büyük zarara yol açtı.Ancak Isparta Valiliği zirai don olayından sonra çiftçilerin mağduriyetini gidermek için anında müdahale etti.
TARIM HABERLERİ Haberi
Isparta'da Zirai Don

Isparta'da yaşanan zirai don olayından sonra çifçilerin mağduriyetin gidermek için Valilik anında müdahale etti.işte konuyla ilgili olarak Gıda tarım ve hayvancılık il müdürlüğünden yapılan açıklama:24 Nisan 2015 Cuma günü sabah saatlerinde görülen zirai don nedeniyle, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz alarma geçmiştir. Ayrıca Sayın Valimiz tarafından oluşturulan İl Kriz Koordinasyon Merkezi toplanmış olup aynı gün itibari ile İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz tarafından Merkez ve tüm ilçe Müdürlüklerinde teknik elemanlar ile birlikte birer hasar tespit ekibi oluşturularak yaklaşık 50 mühendis 50 teknisyen 20 araçla birlikte tüm tarım arazilerinde gerekli hasar tespit çalışmaları başlamıştır.

Çalışmalar, İlçe Kaymakamlarının koordinesinde ve ilçe tarım müdürlerinin bizzat katılımları ile büyük bir hassasiyet ve duyarlılıkla devam etmiştir. Aynı günün akşamında ön incelemeler tamamlanarak  yaklaşık olarak  200’ e yakın  köyde yapılan ön tespit çalışmalarında ağırlıklı olarak elma ve kiraz başta olmak üzere 233 bin dekar alanda % 30 ile %100 aralığında zarar tespit edilmiş olup bunların ürün ve çiftçi bazındaki zarar oranları ve maddi kayıpları  hasar tespit ekiplerince detaylı incelemeleri devam etmekte olup çalışmalar tamamlandığında kamuoyu tekrar bilgilendirilecektir. Elde edilen tüm veriler  Isparta Valisi Vahdettin ÖZKAN tarafından İlgili Bakanlıklar düzeyinde tüm mercilere iletilmiş olup çiftçilerimizin mağduriyetlerinin giderilmesine yönelik; başta çiftçilerin Tarım kredi ve Ziraat Bankasına olan borçlarının ertelenmesi sağlanmış olup don zararından dolayı oluşan muhtemel destekleme konularında da gerekli çalışmalar ve girişimlerde bulunulmaktadır.

ISPARTA GIDA TARIM VE HAYVANCILIK İL MÜDÜRLÜĞÜ

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Meyve, ağaçlarının, çiçek, açmasından, sonra, 23, nisan, gecesi, kar, yağışı, bi
Yorumlar
Haber Yazılımı