Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
28 Mayıs 2013 - Salı 01:21
 
işte 86 yıllık yaşam öyküsü
O,modern hayata uyum sağlamış bir Anadolu kadınıydı.Dobralığıyla meşhurdu.Zeki,İnançlı ve her zaman fedakar bir insandı.
YAŞAM Haberi
işte 86 yıllık yaşam öyküsü

Türkiye Cumhuriyeti'nin 9. Cumhurbaşkanı'nın eşidir.Süleyman Demirel ile 12 Mart 1948 tarihinde evlendi. Nazmiye Demirel 1993 yılında eşinin Cumhurbaşkanı seçilmesiyle "First Lady" oldu. Demirel Çankaya Köşkü'nden ayrıldıktan sonra 2005 yılında rahatsızlandı. Alzheimer rahatsızlığıyla mücadele etmekteydi.

MODERN YAŞAMA UYUM SAĞLAMIŞ BİR ANADOLU KADINIYDI

Isparta İslamköy'de doğan (1927) Nazmiye Şener, kardeş torunu ve 'köylüsü' Süleyman Demirel (1924) ile 1948 yılında evlendi. Zeki, esprili, inançlı, gelenekçi ama modern yaşama uyum sağlamış bir Anadolu kadınıydı. 

1954'te mühendis eşi Süleyman Demirel'le ABD'ye gitti. Fransa, İsviçre, İtalya'da dolaştı. Otomobil kullanmayı çok seviyor, ehliyeti olmayan eşini gezdiriyordu. Yine çok sevdiği sinema ve tiyatroya eşi başbakan olduktan sonra gidemez oldu. Görev icabı gittiği seyahatlerden ise hiç hoşlanmazdı. 

Değişmeyen davranışları vardı: Sabah namazını kıldıktan sonra çayı demlemek... Kahvaltıya asla gecelikle oturmamak... Kavaklıdere Güniz Sokak'taki evin giriş katına Demirel'in çalışma mekanı olduğu için girmemek... Eliyle yaptığı gül reçellerini mecliste dağıtmak... Evlilik yıldönümlerini eşiyle kutlamak... 

Evcimen bir kişiliği olduğu için eşi Cumhurbaşkanı seçildiğinde Köşk'e gitmek istememiş,'Çankaya'ya taşınmamız şart mı; işleri buradan idare edemez misin" demişti. Binada hiçbir önemli değişiklik yapmaması, Köşk'ü sahiplenmemesinin kanıtı sayıldı. 

EMEL KORUTÜRK ONU ŞÖYLE ANLATMIŞTI

'Nazmiye Hanım'ı çok zeki ve esprili bulurum. Bulgaristan Devlet Başkanı Jivkov gelmişti. Kızı refakat ediyordu. Uzun boylu, soğuk, mesafeli bir kızdı. Yabancı dil de bilmiyor. Yemek bitti. Bir ara baktım Nazmiye Hanım, Jivkov'un kızı ile bir köşede gülüşüp duruyor. Nasıl olur? Yanlarına gidip 'Hanımefendi nece anlaştınız?' diye sordum. 'Gözceee' dedi..." 

DOBRALIĞI MEŞHURDU

Nazmiye Demirel 1927’de doğdu. Eşiyle kardeş torunuydu. Beşik kertmesi, 12 Aralık 1948’de İslamköy’de yapılan üç gün üç gecelik düğünle evliliğe dönüştü. 

1951’de yakalandığı hastalığa yanlış tedavi uygulandı, anne olma fırsatını yitirdi. Olayı "hayatımın en üzücü günleri" diye hatırlar. 

Eşiyle ABD’ye gittiğinde tutkuya dönüşecek bir hobi edindi: Otomobil kullanmak. Hamur işleri, yaprak sarması kadar dobralığı da meşhurdu. "Bizimki" diye bahsettiği eşini eleştirmekten hiç çekinmedi. Nazmiye Hanım’ın ilginç özelliği paket açmaktan hoşlanmaması idi. Hediyeleri birilerine açtırır, sebebini sorana "Öyle alıştım" derdi.

 


Kaynak: Editör:
Etiketler: O, Modern, hayata, uyum, sağlamış, bir, Anadolu, kadınıydıDobralığıyla, meşhurdu
Yorumlar
Haber Yazılımı