301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
TOPLU KONUT
Sıcak dakikalar…
Haber Detayı
11 Haziran 2013 - Salı 12:29
 
ITSO’nun ilk hedefi Ara eleman sıkıntısını çözmek
Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şükrü Başdeğirmen dün basın mensuplarıyla bir araya geldi ve 1 aylık görev süresini değerlendirdi. İlk hedefinin kentteki ara eleman sıkıntısını çözmek olduğunu vurgulayan Başdeğirmen, hayata geçireceği projelere de değindi.
GÜNDEM Haberi
ITSO’nun ilk hedefi Ara eleman sıkıntısını çözmek

Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Şükrü Başdeğirmen, göreve gelişinin 1’nci ayında dün basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Meclis Başkanı Osman Şahlan ile yönetim kurulu üyelerinin de hazır bulunduğu toplantıda konuşan ITSO Başkanı Başdeğirmen, artık seçimlerin bir kenara bırakılması gerektiğini belirterek, “Isparta için birlik ve beraberlik içerisinde olmalıyız” dedi.

Başdeğirmen, "Artık seçim bitti. 'Bu oldu şu oldu sen şu taraftaydın' anlayışı bitmeli. Isparta'nın gelişmesi için ne yapılması gerekiyorsa oturup konuşmak zorundayız.Burada birlik beraberlik içinde Isparta ile alakalı ne yapmamız gerektiğini konuşursak Isparta'ya faydalı oluruz. Isparta'yı geliştirmek için ilin dışına çıkmak zorundayız. Gelişmeleri görmek zorundayız. Artık kısır çekişmelerin bitmesi lazım. Yeni ufuklar açacak çalışmalar yapmalıyız. Bu anlamda basına ihtiyacımız var" dedi.Isparta için

lobi hareketi oluşturmak gerektiğini kaydeden Başdeğirmen, "Bizden yapabileceğimiz şeyler bekleniyor. Biz çok güçlü bir sesiz ama tek başımıza değil. Sizlerle diğer birimlerle birlikte bunu oluşturacağız. Buna inanıyorum. Başarının yüzde 50'si basının. Çünkü toplumu yönlendiren sizlersiniz. Siz olumlu yaklaşırsanız o işin sonucu olumlu olacaktır" diye konuştu.

İlk hedeflerinin Isparta’da yaşanan ara eleman sıkıntısını çözmek olduğunu kaydeden ITSO Başkanı Başdeğirmen, “Öncelikle Isparta'da ara elaman ihtiyacını giderecek TOBB destekli bir meslek lisesini kazandırmak istiyoruz. Bu proje için Ankara'ya gidilmesi gerekiyor. Bunun için hep birlikte Ankara'ya gideceğiz. Aynı masaya oturmak istiyoruz. Herkesle beraber olmak istiyoruz.Bunun yanında ekonomi kampüsü olarak hizmet verecek bir hizmet binası yapmak istiyoruz" sözleri ile açıkladı.

*** “Gülle ilgili akredite olmuş bir laboratuar kuracağız”

Gülle ilgili de radikal kararlar aldıklarını ifade eden Başdeğirmen, “Isparta’da akredite olmuş bir laboratuara ihtiyacımız var. Bunu ilimize kazandıracağız” şeklinde konuştu. Başdeğirmen, ayrıca gülün statüsünün de değiştirilmesi için harekete geçtiklerini söyledi. aşdeğirmen, şunları söyledi:

“Çeyizinde Isparta halısı olmayan kızın düğünü olmazdı. Ama şimdi bunun adı bile kalmadı.Sebebi imalatta kullanılan kötü malzemeydi.Geleceği düşünmeden

kötü malzemeyle halı dokundu ve bu markayı kaybettik. İkinci markamız gül. Dünya gülünün yüzde 65'ini üretiyoruz diye övünüyoruz. Kaliteli gülyağı üretmemize rağmen kozmetiği geliştiremedik. Aynı şekilde kötü malzemeyi kozmetikte de kullanıyoruz. Bir kozmetik ürün satan mağazaya girdiğinde içinde 5-7 liraya içinde değişik malzemeler olan gül seti alabiliyorsunuz. Nasıl oluyor da bu fiyattan satılabiliyor. Malzemenin kötülüğünü görse,kimse bir daha almaz. İşte bunlara yönelik çalışmalar içindeyiz. Gül ile alakalı 4 önemli toplantı yaptık.Öncelikle akredite olmuş bir laboratuara ihtiyacımız var. Gülde merkez olmamıza rağmen analizleri il dışında ya da yurt dışında yaptırıyoruz. Projemizi hazırladık. DPT ve BAKA ile birlikte akredite olmuş laboratuarın kazandırılması için çalışmalara başlandı. İkinci sorun gül çiçeği üretim süs bitkisi olarak nitelendirildiği için teşvik alamıyoruz. Gülü sanayi ürünü haline getirmek amacıyla BAKA ve Isparta Ticaret Borsası ile çalışma yaptık. Önümüzdeki hafta Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımızla görüşeceğiz. Böylece Gülün bize verdiği 20 milyon dolarlık getirinin dışında daha fazla getiri sağlayacaktır. Fransa bizden 10 milyon dolarlık hammadde alıyor, dışarıya 2 milyar dolarlık kozmetik ihracatı yapıyor. Bu paydan daha fazlasını almak zorundayız.Mısır'a elma satamıyoruz çünkü Mısır bizden gelen elmaya 300 dolar gümrük uyguluyor. Artık Amerikan elması satılıyor. 610 bin ton elma üretiyoruz ama pazarımız yok. Bu pazarı bulmak için girişimlerde bulunuyoruz."

*** “Uçaklarda Isparta gülünün dağıtılması için çalışma başlatılıyor”

Konuşmasında uçak seferlerine de değinen Şükrü Başdeğirmen, uçaklarda Isparta gülünün dağıtılması için girişimlerde bulunacaklarını ifade etti. Başdeğirmen, “Eğer İstanbul uçağımızı da her gün sabah Isparta, akşam İstanbul'dan gelecek şekilde düzenleyebilirsek çok güzel olacak” dedi.

** OSB ile ilgili çalışmalar

Isparta’da dünya çapında bir markanın meyve suyu üretmek için tesis kurduğunu belirten ITSO Başkanı Başdeğirmen, "Ispartalı iki iş adamı demir hammaddesi ile ilgili yatırıma hazırlanıyor. Süleyman Demirel Organize Sanayi Bölgesi'nin 2 milyon 600 bin metrekare gelişme alanı var. Gelişme alanın kamulaştırılması başlıyor. Artık Osb beş milyon metrekareyi geçiyor. İstanbul ve Kocaeli'nde büyük firmalarla görüştü. Büyük parseller isteniyor. Önümüzdeki günlerde geliyorlar bu alanları onlara vermek istiyoruz. Bunlar güzel gelişmeler” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Isparta, Ticaret, Sanayi, Odası, Başkanı, Şükrü, Başdeğirmen, dün, basın, mensup
Yorumlar
Haber Yazılımı