301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
24 Aralık 2015 - Perşembe 19:47
 
Karakaya: ‘Görevlendirmeler daha önce de yapıldı’
Yaşanan bu gelişmelerin ardından konuyu İl Sağlık Müdürü Dr.Mehmet Karakaya değerlendirdi. Karakaya, görevlendirmelerin daha önceki tarihlerde de yapıldığını, 3A grubu yani sağlık personeli bakımından fazla olan iller arasında olan Isparta’nın da bu sürece dahil edilmesinin normal olduğunu söyledi.
SAĞLIK Haberi
Karakaya: ‘Görevlendirmeler daha önce de yapıldı’

Şırnak’a 4 sağlık personelinin görevlendirilmesinin ardından yaşanan gelişmeleri Dr.Mehmet Karakaya değerlendirdi. Karakaya, personel ihtiyacının A grubu illerden karşılandığını, bu iller arasında Isparta’nın bulunduğu söyledi. Sağlık Müdürü Karakaya, görevlendirmelerin 15 gün ile 1 aylık zamanlara yayıldığını hatırlattı. Karakaya, “Sağlık Bakanlığımız Kamu Hastaneleri kurumumuz tarafından ihtiyacı olan illerde görevlendirme yapıyor. Bunlar da genelde A grubu hekim sayısı uygun olan illerden yapıyorlar. Bundan önce birçok ilden Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu, Suruç, Urfa, Antep ve Şırnak gibi yerlere görevlendirmeler yapıldı. Şu anda da sıra ilimize geldi. İlimizden istenen beyin cerrahı ve pratisyen hekim oldu. Bu doğrultuda 1 beyin cerrahı ile 2 pratisyen hekim isteği yapıldı. Bu arkadaşlar hizmet puanına göre görevlendirmeleri bakanlığımız tarafından yapılıyor. 15 gün ile 1 ay arası orada konaklamaları sağlanacak, hizmetini orada verecek, daha sonra görev yeri olan Isparta’ya tekrar dönecekler. Bu görevlendirmeler sonucunda Isparta’da herhangi bir hekim eksiği, hizmetlerin aksaması söz konusu değil. Isparta’da şu an özel ve devlet olmak üzere toplam 12 beyin cerrahı var. Isparta’da beyin cerrahı hizmetlerinin aksayacağı bu hizmetlerin yavaşlayacağı gibi bir şey kesinlikle olmaz. Pratisyen hekim ve beyin cerrahı sayısı bakımızdan ilimiz 3A grubu illerden biri. Bu şu demek, doluluk oranı en yüksek iller arasındayız. Bakanlık da bölgesinde doluluk oranı en yüksek olan iller A ve B grubu diye adlandırılıyor. Bu illerden görevlendirme yapılıyor. Bundan önce de biz devamlı görevlendirme yapıyorduk. Suruç’a UMKE ekibi gitti, 2’şer grup halinde 2’şer UMKE tam teşekküllü ambulans ve UMKE aracımızla bir turda 14 bir turda 7 personel orada çadır kentte kaldılar. Görevlerini başarıyla yapıp Isparta’ya döndüler. Bu sadece Isparta için yapılan bir şey değil. Bakanlığımız politikası etkin ve verimli personel kullanma adı altında hekim ihtiyacı olan yerlere A ve B grubundan görevlendirmeyi devamlı yapıyor” dedi.

‘KİŞİSEL TERCİHLERİ’

Karakaya, istifaları da değerlendirirken, birinci önceliğin gönüllülük ama olmayınca hizmet puanı düşük olanlardan başlayarak görevlendirme yapıldığını ifade etti. Sağlık Müdürü Karakaya, “Gitmek istemeyenlerin istifa etmesi, özele geçmesi kendi kişisel görüşleridir” dedi. Karakaya, “Şu an birinci önceliğimiz gönüllülük esası. Beyin cerrahı arkadaşlarımızdan herhangi bir direnç tepki yok, ilk sırası gelen hizmet puanı düşük olan gitmesi için engel olmayan arkadaşlar gidiyor. Beyin cerrahı arkadaşımız Ankara’ya yola çıktı, bakanlık tarafından Şırnak’a intikal ettirilecek” dedi.

Sağlık Müdürü Karakaya, son olarak bu tür görevlendirmelerin sadece Güneydoğu Anadolu Bölgesi için değil, pek çok il için yapıldığını sözlerine ekledi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yaşanan, gelişmelerin, ardından, konuyu, İl, Sağlık, Müdürü, DrMehmet, Karakaya,
Yorumlar
Haber Yazılımı