Haber Detayı
23 Nisan 2013 - Salı 10:59
 
Kriz aşıldı
CHP’liler amacına ulaştı, Atatürk Anıtı’na çelenk sunacaklar
SİYASET Haberi
Kriz aşıldı

23 Nisan’da çelenk krizinin eşiğinden dönüldü. CHP Teşkilatı’nın ısrarı ve diğer illeri örnek göstermesiyle Vali Memduh Oğuz, partililerin Hükümet önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasına izin verdi. Açıklama il başkanı Vedat Şenol’dan geldi.

 

CHP İl Başkanı Vedat Şenol, düzenlediği basın toplantısında Valilik makamına yüklenecekti.  Çünkü Valilik, CHP’lilerin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmalarına izin vermemişti.

Ancak, beklenen olmadı. Vali Memduh Oğuz, diğer illerin örnek gösterilmesiyle CHP’lilerin Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasına izin verdi. CHP İl Başkanı Vedat Şenol, bu kararın ardından Vali Oğuz’a teşekkür etti. Vedat Şenol, “Bilindiği gibi yarın 23 Nisan. Yani, Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 93. Yıldönümü. Ancak, bu zamana kadar Atatürk Stadyumunda coşkuyla kutlanan bu bayram adeta her tarafından budandı. Bugünkü durumuna gelinceye kadar büyük savaşlar ve büyük badireler atlatan Türkiye Cumhuriyeti maalesef bu durumlara gelmemeliydi. AKP hükümeti adeta geçmişten rövanş alıyor. Çünkü, yıllardır coşkuyla kutladığımız milli bayramlarımızın içeriği zayıflatılmaya çalışılmaktadır. Bunlardan birisi de her milli bayramda olduğu gibi Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün anıtına çelenk sunarak ona olan saygımızı göstermektir. Ancak, bu geçen yıl başlayan bir uygulama bu uygulamaya son verilmek istenmektedir.

Biz de CHP olarak bu yarınki 23 Nisan Bayramı için Atatürk Anıtına çelenk sunmak istedik. Bu doğrultuda Valilikten resmi yazı ile izin talebinde bulunduk. Fakat, dün partimize gelen yazıda bu konuda izin verilmeyeceği belirtiliyordu. Bunun üzerine sayın Valimizle telefon görüşmesi yaptım ve Burdur’da çelenk sunma sorununun Valilik izniyle çözümlendiğini de belirttim. Kendisi de bana, bu konuyu Burdur’a soracağını ve olumlu cevap gelmesi halinde bize de izin vereceğini söyledi” dedi.

CHP İli Başkanı Vedat Şenol konuşmasını yaparken Vali Memduh Oğuz kendisini aradı ve yarın Cumhuriyet Meydanında saat 09.30’da başlayacak kutlama törenine müteakip saat 11.00’de çelenk koyabileceklerini söyledi. Başkan Şenol da, saat 10.30’da parti önünde toplanarak Cumhuriyet Meydanına hareket edeceklerini ve saat 11.00’de de çelenklerini sunacaklarını söyledi. Başkan Şenol, saat 09.30’daki törene de katılmayacaklarını sözlerine ekledi.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: CHP’liler, amacına, ulaştı, Atatürk, Anıtı’na, çelenk, sunacaklar
Yorumlar
Haber Yazılımı