301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
05 Mart 2019 - Salı 18:53
 
MAKÜ Türkiye için yeni bir ekmek kapısı aralıyor
Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi geliştiği proje ile hem istihdam oluşturacak hem de milyonlarca doları Türkiye'ye kazandıracak el dikimi top ustalığını canlandıracak.Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde ülkemizde daha önce var olan ancak şu an varlığını yitirmiş ya da bitme noktasına gelen bir mesleği yeniden canlandırmak amacıyla yürütülecek olan “El Dikimi Top Usta Yetiştiriciliği ve El Dikimi Top Üretimi Projesi” protokol imza töreni gerçekleştirildi.
EKONOMİ Haberi
MAKÜ Türkiye için yeni bir ekmek kapısı aralıyor

Rektörlük senato odasında gerçekleştirilen protokol imza törenine Rektör Prof. Dr. Adem KORKMAZ, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Hasan GÜVEN, Gençlik ve Spor İl Müdürü Orhan KEMERKAYA, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ramazan ERDİM, top dikim ustası Hüseyin ŞENTÜRK, akademisyenler ve basın mensupları katıldı.

 

Projenin amacının öncelikle ülkemizde yok olmaya yüz tutmuş mesleklerin gün yüzüne çıkması ve yeniden canlanmasının sağlanarak istihdamın artması olduğunu söyleyerek sözlerine başlayan Rektör KORKMAZ; “Bu protokol ile Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi tarafından yürütülecek olan "El Dikimi Top Usta Yetiştiriciliği ve El Dikimi Top Üretimi Projesi"nde unutulmaya yüz tutmuş mesleklerden el dikimi top üretimine ilişkin Burdur ilinde bir istihdam imkanı ve piyasa meydana getirilecektir. Proje kapsamında 3 eğitmen ile 60 kursiyere, 60 fiili gün ve 480 saat saraciyelik, deri kesim, deri baskı ve deri dikişi kursu verilecek, kurs bitiminde şartları sağlayan katılımcılara Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Burdur Gelişim Merkezi tarafından "Kurs Katılım Belgesi" sağlanacaktır.  

Üniversitemiz büyük oranda ithalat yönelimli bu sektörün canlanarak Burdur'da büyümesi adına çeşitli adımları da atmaya devam edecektir. İstihdama katkı sunulması ve bu alandaki ithalatın azaltılarak katma değerin ülkemizde kalması amaçlanmaktadır. Üniversitemiz bu iş sektörünün doğuşu ve sürdürülebilirliğine dair ilgili tüm kurumlarla işbirliği yaparak hem mesleği canlandırmak, hem de istihdamı artırmak adına çalışmalar yürütecektir. Üniversitemizin şehir merkezindeki yerleşkesinde yer alan eski rektörlük binasında kurmuş olduğumuz atölyede 11 Mart’ta kursumuz başlamış olacak. İlk etapta kursiyerlerimize işin nasıl yapıldığı gösterilerek bir ay sonunda günde bir top, iki ay sonunda günde iki top, üç ay sonunda da günde üç top üretebilecek aşamaya getirmeyi amaçlıyoruz. Yapılacak olan bu çalışma uluslararası ekonomide büyük boyutları olan bir sektör olacak. Pakistan dünyanın top ihtiyacının 50’sini karşılamakta. Biz de bu üretimi gerçekleştirerek ciddi oranlarda bir istihdamı hedeflemekteyiz.

 

Türkiye’nin 97 oranında dışa bağımlı olduğu bir sektörü yeniden diriltmek ve bu çalışma ile ülkenin bu anlamdaki ihtiyacının Burdur’dan karşılanmasına ön ayak olacağız. Kurslar sonrasında üretilen ilk bin top Gençlik ve Spor Bakanlığı’na teslim edilecek ve buradan okullarımıza, il müdürlüklerimize dağıtımı gerçekleştirilecektir. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüz bu projenin doğrudan içindedir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüz ve Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğümüz de bizlere kursiyer bulacaktır. Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğümüz bu programa katılanlara günlük 30 TL ücret de verecektir. Bu meslek, emek isteyen ve zanaat yönü olan bir meslek. Eli yatkın özellikle kadınlar bu programa Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğümüz aracılığı ile başvuru yapabileceklerdir. Bu programla Burdur’un alternatif bir sektörü inşa edilmiş olacaktır” dedi.

Top dikim ustası Hüseyin ŞENTÜRK ise; 10 yaşında dayısının yanında bu mesleğe başladığını, 11 yaşında Bursa’da en iyi top diken biri olarak gösterildiğini söyleyerek; “Bu mesleğin 130 yıllık bir geleneği var. Emek isteyen, sabır isteyen bir meslek. Türkiye’de bu mesleği yapan kişi sayısı bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az. Ben de burada bu mesleği kursiyerlerimize öğreterek, istihdama katkı sağlamış olacağım” dedi.

“Bizim diktiğimiz topların şu ana kadar hiçbir dikişi sökülmedi. Ama maalesef ki Çin malları yüzünden dişlerimiz söküldü” diyen ŞENTÜRK, “Yan sanayi ya da ucuz maliyetli toplar bu sektörün gelişmesinde bir engel. Bu proje ile kaliteli ve dayanıklılığı uzun olan toplar üreteceğiz. Bu projede eğitime katılmak için fazla bir kriter yok, yaş sınırı yok, dikişe eli yatkın, sabırlı, istekli kişilerin başvuru yapmasını istiyoruz. Bu mesleği büyütüp, ülke ekonomisine katkı sağlamayı amaçlıyoruz” dedi.

Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Hasan GÜVEN, Gençlik ve Spor İl Müdürü Orhan KEMERKAYA ve Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ramazan ERDİM de birer konuşma yaparak, projenin hayırlı olmasını dilediler.

Konuşmaların ardından MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem KORKMAZ, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Hasan GÜVEN, Gençlik ve Spor İl Müdürü Orhan KEMERKAYA ve Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Ramazan ERDİM arasında “El Dikimi Top Usta Yetiştiriciliği ve El Dikimi Top Üretimi Projesi” protokol imza töreni gerçekleştirildi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: MAKÜ, Türkiye, için, yeni, bir, ekmek, kapısı, aralıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı