301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
08 Nisan 2016 - Cuma 16:19
 
MHP davasında karar
MHP’de parti içi muhalefetin, olağanüstü kurultay için açtığı kayyum davasında karar çıktı. Mahkeme, muhaliflerin talebini kabul edip MHP'nin olağanüstü kurultaya gitmesine karar verdi.
SİYASET Haberi
MHP davasında karar

MHP'de muhaliflerin, Kurultay Çağrı Heyeti" oluşturularak, partinin olağanüstü kurultaya götürülmesi talebiyle açtığı davada karar çıktı. Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi duruşmaya taraflar ve avukatlarının dışında kimsenin alınmaması kararını verdi. Mahkemenin kararının ardından izleyiciler ve güvenlik görevlileri arasında kısa süreli bir gerginlik yaşandı.

Duruşma öncesinde partililer adliye koridorunu doldurdu. Mahkeme, duruşma salonuna sadece tarafların avukatlarını aldı. Salona izleyci ve gazeteciler alınmadı. Polis, mahkemenin kapısında ve koridorda güvenlik önlemi aldı.

MAHKEME KARARINI VERDİ  

Mahkeme muhaliflerin talebini yerinde bulup MHP'nin olağanüstü kurultaya gitmesine karar verdi.

SÜREÇ NASIL BAŞLADI?

1 Kasım seçimlerinde MHP’nin büyük oranda oy ve vekil kaybetmesi sonrası, parti içi  muhalefet harekete geçti. İstanbul eski Milletvekili Meral Akşener,  Iğdır eski Milletvekili Sinan Oğan ve  Trabzon eski Milletvekili Koray Aydın’ın başını çektiği muhalifler  parti yönetimine olağanüstü kurultay çağrısı yaptı. Ancak MHP lideri Devlet Bahçeli bu çağrıları reddetti. 543 imza toplayan muhalif kanat kurultay başvurusunda bulundu, MHP yönetimi o imzaları da görmezden gelip kurultay çağrısına uymadı.

‘KAYYUM  OLUŞTURULSUN’
 Bunun üzerine muhalifler, "Kurultay Çağrı Heyeti" oluşturularak, partinin olağanüstü kurultaya götürülmesi talebiyle 12. Sulh Hukuk Mahkemesi’ne dava açtı. Dava dilekçesinde, 543 büyük kongre delegesinin, "partinin büyük kongresinin olağanüstü toplantıya çağrılması hususunda noter vasıtasıyla talepte bulunduğu, talebin, kongrede tüzük değişikliğini de içerdiği" belirtildi. Aksaray İl Başkanı Ayhan Erel, MHP Kurucular Kurulu Üyesi Ali Sağır ve Bursa Üst Kurul Delegesi Mehmet Bilgiç'in çağrı heyeti "asil üyesi", MYK Yedek Üyesi Turan Yaldır'ın ise "yedek üye" olarak belirlenmesi istendi. Mahkeme süreci başladı.

TEK ADAYLA GİTMEK ŞANSINI ARTIRIR 

Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fikret Bila, mahkemenin MHP kararıyla ilgili konuştu. NTV'nin yayınına katılan Bila, muhaliflerin mahkemeyi kazanmaları kurultayı kazandıkları anlamına gelmez. Kurultay sürecinde    
 adaylar birbirleri lehine çekilebilirler. Muhaliflerin tek adayla seçime girmesi o adayın şansını artırır" dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: MHP’de, parti, içi, muhalefetin, olağanüstü, kurultay, için, açtığı, kayyum, dav
Yorumlar
Haber Yazılımı