301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
20 Nisan 2013 - Cumartesi 14:15
 
Mutlu Çocuk Mutlu Gelecek projesi başlatıldı
Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Mutlu Çocuk Mutlu Gelecek” Projesi kapsamında eğitimler başlatıldı. Eğitime ilkokul, anaokulu ve ana sınıfı öğretmenleri katıldı.
ÇOCUK Haberi
Mutlu Çocuk Mutlu Gelecek projesi başlatıldı

 “Mutlu Çocuk Mutlu Gelecek” Projesi kapsamında eğitim başlatıldı. İlkokul, anaokulu ve ana sınıfı öğretmenlerinin katıldığı eğitimde çocukların psikolojik ve biyolojik sorunlarının eğitimin başında tespitinin önemine işaret edildi.

Mutlu Çocuk Mutlu Gelecek Projesi’nin hayata geçirildiği ilk eğitim toplantısını Milli Eğitim Müdür yardımcısı Ahmet Yıldırım açtı. Yıldırım, ilkokul ve ortaokul öğrenci sayılarını açıkladı ve yaşanan öğrenci kaybının nedenleri üzerinde durulması gerektiğini söyledi. Yıldırım, “8.sınıf öğrenci sayımız 5 bin 135. 4. sınıf öğrenci sayımız ise 4 bin 50. bin öğrencimiz mevcut sistemin içinde değil. Artık, her yıl yüzde 3-4 civarında öğrenci kaybıyla sisteme öğrenci dahil edeceğiz. Ayrıca, birinci sınıf öğrenci sayımız 4 bin civarında. Yani işin özeti şu, artık biz öğrencilerimizin hiçbir tanesini kaybetme lüksümüz yok. Türkiye gelişiyor, ciddi anlamda iş gücüne ve yetişmiş elemana ihtiyaç var. Öğrencilerin fiziksel anlamdaki problemlerine müdahale çok önemli” dedi.

Projenin mimarı Halk Sağlığı Müdürü Dr.Meral Kişioğlu, ilk etapta hedeflerinde parçalanmış aile çocukları ve madde bağımlısı aileler olacağını belirtti. Kişioğlu, “Projede Amaç: İlimiz ilköğretim okulları anasınıfında ki  ve birinci sınıflardaki sosyal iletişim sorunu olan çocukların ana sınıfı öğretmenleri ve rehber öğretmenleri aracılığıyla tespit edilerek, ailelerinden onam alınarak, İl Halk Sağlığı Müdürlüğümüzün kontrolünde çocuk psikiyatrisi uzman doktorlara ve psikologlara yönlendirilerek tedavi ve takip sürecini sağlayarak, varsa sorunlara yönelik çözüm üretmektir. (boşanmış anne-baba çocuğu, madde ve alkol bağımlısı anne-baba çocuğu, maddi durumu çok yetersiz anne-baba çocuğu veya çevresel faktörler, genetik faktörler vs. ) Hedefimiz; yaşamın erken yıllarında tespit edilmiş sosyal iletişim sorunlu çocukların; doğru yönlendirme ve desteklenme ile ülkemiz geleceğini; hem fizyolojik hem psikolojik açıdan sağlam nesillerden oluşmasını sağlamaktır” dedi.

Projeyi psikolojik açıdan değerlendiren Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Ahmet Şenses ise bu projenin Türkiye’ye örnek olacak bir proje olduğundan söz etti ve çocuk ruh sağlığının bugüne kadar pek dikkate alınmadığını ifade etti. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Halk, Sağlığı, Müdürlüğü, tarafından, hazırlanan, “Mutlu, Çocuk, Mutlu, Gelecek”
Yorumlar
Haber Yazılımı