301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
02 Kasım 2013 - Cumartesi 17:40
 
Pomza Madeni Nakliye Sıkıntısından Dünya Pazarına Açılamıyor
Dünya genelinde sadece İtalya, Yunanistan ve Türkiye'de bulunan ancak Türkiye dışındaki iki ülkede tükenme noktasına gelen pomza madeni, Bitlis'ten dünya pazarına açılmak için nakliye sıkıntısı yaşıyor.
EKONOMİ Haberi
Pomza Madeni Nakliye Sıkıntısından Dünya Pazarına Açılamıyor

Türkiye'de Bitlis başta olmak üzere Afyon, Isparta, Nevşehir ve Erciyes'te çıkarılan pomzanın Türkiye rezervinin yüzde 70'lik bölümüne sahip olan Bitlis, bu rezervini tanıtmak için İstanbul Feshan'de düzenlenen tanıtım günlerinde ki yerini aldı .

Günümüzde beyaz altın olarak adlandırılan pomza, yapı malzemesinin Türkiye rezervlerinin yüzde 70'lik bölümüne sahip olması Bitlis'e ayrı bir önem katarken, başta savunma sanayisi, inşaat, tarım, tekstil ve kimya sektörü olmak üzere birçok sektörde ham madde olarak kullanılması ise bu madeni ayrı bir değer katıyor. Türkiye'de ağırlıklı olarak inşaat sektöründe yalıtım malzemesi olarak kullanılan pomza madeni, Bitlis'ten yurdun birçok bölgesine de gönderiliyor.

Bitlis'in pomza madenciliğinde Türkiye rezervinin yüzde 70'ine sahip olduğunu belirten, Tatvan Yarımada Pomza Bims yetkilisi Mahmut Öğet, "Madencilik sektöründe pomza madeni Bitlis için çok önemli bir kaynak. Özellikle Nemrut Kalderası ile Süphan Dağı'nın burada olması büyük bir önem kazanmakta. Bu alan ve çevresi volkanik tüflerden oluşuyor. Bu madencilik açısından, yöre için büyük bir nimet. Tatvan ve Adilcevaz arasında, büyük bir yoğunlukta pelit ve pomza yataklarına sahibiz" dedi.

Pomza madeninin dünyada ender görülen bir madde olduğuna dikkat çeken Öğet, "Pomza, yapım ve özellikle yatılım malzemesi olarak kullanılan madde. Bu madde başta savunma sanayisi, inşaat, tarım, tekstil ve kimya sektörü olmak üzere birçok sektörde ham madde olarak kullanılabiliyor. Bu madene özellikle volkanik kalıntıların olduğu bölgelerde rastlamak mümkün. Dünya rezervi tükenmek üzere ancak Türkiye'de ağırlıkla bu maddeye rastlamak mümkün. Bu madende Türkiye'de Afyon, Isparta, Nevşehir, Erciyes ve Bitlis'te bulunuyor. Bitlis dışındaki bölgelerdeki rezervler genelde asitlik bir malzeme. Bitlis sınırında bulunan pomza madeni ise bazik yapıya sahip bir madde. Buradaki madde aynı zamanda ham ve homojen bir madde. Diğer bölgelerde ise bu madde karışık ve kirli haldedir. Ama burası hem yapı bakımından çok hafif malzeme olarak da homojen bir madde. Katma değeri yüksek olmasına karşın burada en büyük sıkıntı nakliye sıkıntısı. Çünkü çok ucuza mal edilen maden maalesef nakliye sıkıntısı nedeniyle ve nakliye giderlerinin yüksek olması nedeniyle sıkıntı yaşatıyor." diye konuştu.

Tatvan'da bulunan BİMS Pomza İşletme Fabrikası yetkililerinden Ali Dağdağan ise pomza madenini iş makineleri vasıtasıyla çıkardıklarını ve çıkardıkları madeni fabrikaya getirerek işlediklerini anlattı. Tanıtım günleri kapsamında ise 4 gün boyunca bu madeni İstanbul'da tanıtacaklarını ve bu sayede dünya pazarına açılmayı hedeflediklerini belirtti .

Pomzanın geleceğin beyaz altını değerinde olduğunu vurgulayan Dağdağan, "Pomza dünyada 3 ülkede bulunuyor. Türkiye dışındaki iki ülkede bu maden tükenmek üzere. Bu yüzden ülkemizde olan bu madeni daha iyi işlememiz gerekiyor ancak ne yazık ki lojistik sıkıntı nedeniyle iç piyasaya açılamıyoruz. Bölge lojistiği tren yoluyla sağlanıyor. Tren de bölgedeki sıkıntılarından dolayı sağlıklı çalışmıyor. Bitlis'te şu an irili ufaklı ortalama 15'e yakın bims fabrikası var. Neden bu sayı 100'e çıkmasın? Bunların hepsi mümkün ancak karayolu taşımacılığının pahalı olması tren yolundaki sıkıntıların ise bir türlü çözülememesi nedeniyle nakliyede sıkıntı yaşıyoruz. Bu sıkıntıların aşılmasıyla daha çok ihracat yapacağımıza inanıyorum" diye konuştu.

Kaynak: (Vatan) - Vatan Gazetesi Editör:
Etiketler: Pomza, Madeni, Nakliye, Sıkıntısından, Dünya, Pazarına, Açılamıyor
Yorumlar
Haber Yazılımı