301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
24 Mart 2020 - Salı 10:29
 
Salgından korunmak için evimizi nasıl güvenli tutacağız?
Corona virüs tedbirleri kapsamında "Evde Kal" çağrısı üzerine tüm yaş gruplardan insan evde her zamankinden daha fazla vakit geçiriyor. Hal böyle olunca da evleri daha temiz tutmak büyük önem kazanıyor. Peki, evi corona virüse karşı nasıl güvenli hale getirebiliriz? Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Faruk Yorulmaz anlattı.
GÜNCEL Haberi
Salgından korunmak için evimizi nasıl güvenli tutacağız?

Herkesin havlusu, terliği ayrı olsun 

Prof.Dr. Faruk Yorulmaz, mümkünse her bireyin ayrı odalarda uyuması ve aradaki güvenli mesafenin korunması gerektiğini dile getirdi. Evde her bireyin ayrı havlu ve terlik gibi kişisel kullanım eşyasının olması gerektiğine işaret eden Yorulmaz, "Evde bulaşıcı hastalığı olan bir kişi varsa özellikle o kişinin odasının, tabağının, bardağının, kaşık, çatalının, havlusunun ayrılması, mümkün olduğu kadar o kişinin bakımı ile ev halkından sağlıklı olan bir kişinin ilgilenmesi ev halkının sağlığını korumak açısından çok önemli" diye konuştu.

2 günde 1 mutlaka yıkanın 

Salgından korunmak için kişisel temizliğin önemine değinen Yorulmaz, "Mümkün olduğu kadar her gün, hiç olmazsa iki günde bir banyo yapmaya özen gösterilmeli. Dişler her gün en az 2 defa fırçalanmalı. Hastalık yapan zararlılardan korunmada el, tırnak, ayak, saç temizliği çok önemlidir. Vücut temizliğinin olmazsa olmazlarında birisi de iç çamaşırlarıdır. En geç 2 günde bir iç çamaşırları değiştirilmeli" ifadelerini kullandı.

Ev içinde bir kirli odası oluşturun 

Ev içinde bir "kirli odası" oluşturulmasının önemine işaret eden Yorulmaz, şöyle devam etti: "Bu oda, dışarıdan gelindiğinde dış ortamda kirlenmiş giysileri ve eşyaları koyabilmek için dış kapıdan girildiğinde en kısa yoldan evin diğer bölümlerini kirletmeyecek biçimde ulaşılacak yerde olmalı. Yıkanmak üzere ayrılmış kirli çamaşırlar da bu odada toplanmalı ve çevreyi kirletecek kadar birikmeden sağlıklı deterjanlar kullanılarak yıkanmalı.

Yıkanan çamaşırları eve serip kurutmayın 

Yıkanan çamaşırlar, ev içine serilerek kurutulmamalı. Aksi halde deterjan kalıntıları ev içine yayılır, ev içinde nem artar; bu da sağlık için zararlı olabilir. Kurutma makineleri ile ya da en iyisi güneş altında kurutmaktır."

Güneşin evin içerisine girmesine izin verin 

Prof.Dr .Yorulmaz, evi havalandırmanın, temizliğin en önemli unsurlarından olduğunu anlattı. Evin içinde sigara içmek, mutfakta oluşan yemek buharlarının, kokularının ev içine dağılmasına yol açacak her türlü davranışın önlenmesi gerektiğini vurgulayan Yorulmaz, "Evin içine güneş girmesi önemli. Ancak bu güneş ışığı camların arkasından değil, doğrudan camlar açıkken içeri girmeli. Güneş ışığı, insanlarda bağışıklığı güçlendiren D vitamini yapımı için olduğu gibi, evin dezenfeksiyonu açısından da faydalı " diye konuştu.

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Salgından, korunmak, için, evimizi, nasıl, güvenli, tutacağız?,
Yorumlar
Haber Yazılımı