301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
23 Nisan 2013 - Salı 11:42
 
Sdü’den Çocuk Haklarını Gözeten Proje
Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Süleyman Dost, Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları projesi kapsamında "Hak’lısınız Çocuklar" adlı projeyi hayata geçirdiklerini belirtti.
ÇOCUK Haberi
Sdü’den Çocuk Haklarını Gözeten Proje

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Süleyman Dost, Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları projesi kapsamında "Hak’lısınız Çocuklar" adlı projeyi hayata geçirdiklerini belirtti.

Projenin amacının çocuklara haklarını öğretmek olduğunu belirten SDÜ Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Süleyman Dost, bu kapsamda çocuk hakları sözleşmesinde yer alan 8 temel hakkın çocuklara öğretileceğini açıkladı. Proje dahilinde ilk etapta Isparta’da öğrenim gören 100 ortaokul 3'üncü sınıf öğrencisine Eğitim verileceğine değinen Dost, “Projemiz TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları projesi olduğu için proje eğitimlerimiz Gölcük’te Devlet Su İşleri Tesisinde yapılacaktır. Çadırlar kurularak 1 haftalık eğimler burada sürdürülecektir. Eğitimlerimiz Haziran sonunda başlayacak. İki grup haline yapılacaktır. Eğitimlerimiz alanında uzman 12 öğretim üyesi tarafından verilecektir” diye konuştu.

Çocuklara haklarını bildirmek açısından bu projeyi hayata geçirdiklerini anlatan Dost, çocuk hakları sözleşmesinde yer alan ayrımcılık yapılmaması, çocuğun görüşlerine saygı duyulması, eğitim, sağlık, ihmal ve şiddetten korunması, dernek kurma ve engelli çocukların haklarının neler olduğunun öğretileceğine dikkat çekti.

Çocukların sahip olduğu önemli bir hakkın ihmal ve şiddetten korunma olduğunu vurgulayan Dost, Isparta’da çocukların fiziksel şiddetten ziyade psikolojik şiddete maruz kaldığına dikkat çekti. Dost, "İhmalde doğrudan doğruya bir şiddet yok fakat bir kendi haline bırakma. Onu yetiştirmek için amacına uygun haline getirmek için gayret yok. Isparta’da da fiziksel şiddetten daha çok psikolojik şiddet daha çetin gözüküyor. Psikolojik şiddeti çok fazla tartamıyoruz. Çocukların dünyaları biraz kırılgan. O kırılgan yapıda 'Çocuğa git başımdan’ demek bile onlara karşı bir şiddet haline gelebiliyor" dedi.

Çocukların dernek kurma hakkına bile sahip olduklarını bildiren Dost, "Çocuklar tarafından kurulan bir dernek Isparta’da yok. Derneğin ismini de kendileri belirleyecekler. Dernek kurma bir hak. Biz dernek kurmayı öğreteceğiz. Eğitim, atık toplama, hasta ziyareti, çevre duyarlılığı artırma, çocuk hakkını bilinçlendirme gibi dernek kurulabilirler" şeklinde konuştu. Engelli çocukların haklarını da anlatacaklarını kaydeden Dost, "Engellilerin eğitimine, çevreyle, topluma kazandırılması ile ilgili çok fazla bir çalışma yoktu. Artık son yıllarda engelli hakları da gözetilmeye başlandı. Bu projemizde engelli çocuklarda unutulmadı. Engelli çocuklarımıza da haklarının ne olduğunu anlatacağız" dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Süleyman, Demirel, Üniversitesi, (SDÜ), Hukuk, Fakültesi, Dekan, Yardımcısı, Yrd
Yorumlar
Haber Yazılımı