301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
30 Ağustos 2013 - Cuma 13:34
 
Siz operasyoncu musunuz?
Etnografya Halı ve Kilim Müzesi için İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından istenen 26 maddelik talebe Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın adeta ateş püskürdü. Ekiplerin müzeye gelişini “baskın” olarak nitelendiren Günaydın, “Devletin resmi bir kurumu taleplerini sigara kağıdına yazmış gelmiş. Aceleniz nedir? Siz operasyoncu musunuz?” diye konuştu.
GÜNDEM Haberi
Siz operasyoncu musunuz?

Cuma günü MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından açılışı yapılacak olan Etnografya Halı ve Kilim Müzesine İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı ani denetim Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın tarafından tepkiyle karşılandı. Yaşananları “devletin gücü kullanılarak yapılan baskın” olarak nitelendiren Günaydın konuşmasına şu görüşlere yer verdi: “Maalesef bir devlet kurumu kullanılarak birileri tarafından baskı yapılarak ve devlet memurlarını da kullanarak buraya bir baskın yapıldı belediyeye. Devlet gücünün birileri tarafından hatta bu baskı yapan kişiler Çevre ve Şehircilik İl Müdürü ile birlikte orada nöbet tutuyorlar 10 gündür. Bunlar belki de devletimizde seçilmiş insanlar da olabilir ama bu şekilde devlet memurunu kullanarak buraya suç iştirakine girecek büyük bir baskın yapılmıştır. Toplu olarak 8 kişi, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü görevlileriyle de oluşturulan kabadayı insanlar buraya baskın şeklinde gönderilmişlerdir ve baskındır bu. Hukuksal olmayan bir baskındır. Etnografya müzesi yapılmak üzere belirtilen alana 2009 Eylülünde meclisimizce karar verildi. Yerinin belirlenmesinin ardında Isparta meclisince belirlenen yere yapılmıştır bu. Bu aşamadan sonra Devlet Su İşleri’ne de ilgili görüşler bildirilmiştir ve dere kenarı olması nedeniyle tapusu çıkarılan alanın uygunluğu açısından DSİ Bölge Müdürlüğü’ne uygunluk verilerek tapu kesilmesi işlemi de yapılmıştır. Belediyemizin mimarları tarafından benimde görüşüm alınarak Isparta’mıza zaman içerisinde çok iyi anlayacakları, kasıtlı yapanların da ileride konuşamayacağı bu işin anlamını halk kısa zamanda benimsiyor, benimseyecek. Ancak bana bu yapılanlarında unutulmasını da ben istemiyorum. Böyle bir şey olmaz çünkü. Ayrıca alan inşaatının üzerine 6\9\2012 tarihinde de inşaatlarımızın belirlenmeleri, ruhsatlarının, projelerinin yapılması, kayıtlarının mevzuatlara uymasının ardından bu tarihte işlemler tamamlanarak inşaata başlanmıştır. Hatta bu arada   karşı asfalt yolun içerisinde bir vatandaşımızın arsası çıktı. Yani biz onu emsale almasak da inşaatımızı yapsak bizim çapımıza engel değil. Tekrar inşaata başlama anında yani 6\9\2012 tarihinde inşaatı durdurdum, başlamadım hatta temelini attık genel başkanımızla, uzun bir zaman durdu hatırlıyorsanız. O kadar hassasız ki adaletsiz olmasın diye o yolun içerisindeki arsanın da sahibini bulup çıkarttırdık, hissedarlarını bulduk hatta onlarında arsadan haberi yoktu. Biz bulduk ve arsanın da belediyeye tapusunu aldık. Bu işlemler uzun sürdüğü için temelini atmış olduğumuz inşaatın ancak 8 ay sonra yapımı devam etti. Yani 8 ay biz bununla uğraşmıştık. Bakın ne kadar hassa bir çalışma yapıyoruz. Bunu yapmasak da olabilirdi ama haksızlık olmasın diye yaptık, inşaatımıza devam edebilirdik çünkü mevzuat olarak da bu olay bizi bağlamıyordu. Bağlamadığı halde biz bunu da çözdük ve inşaatımız başladı.”

*** Yükseklik tartışması

Müzenin yüksekliğiyle ilgili tartışmalara da değinen Günaydın, “Yükseklik yönünden konuşanlar oluyor. Oranın ruhsat seviyesi 5 kat. Karşı tarafı 2-3 kat olduğu için bu tarafı 5 kat ve 5 kat da yapma şansımız var ama ben karşı tarafın imarına da saygı göstererekten burayı 3 kat yaptım. Yani bu etnografya müzemiz 3 kattır. 4 kat yapılmamıştır. Rakam saymasını biliyorlarsa gitsinler. Yatay 160 metre uzunluktadır ve 3 kattır. Hatta köprü, ara katını yüksek tuttuğumuzu sayarsak 2 kat bile çıkabilir. Yüksekliği de 10 metredir. Densizliklere ve fırsatçılara karşılık, afet olaylarında sel baskınında Allah’ın bize belasını verdiğini, değneğini vurduğunu söyleyebilecek kadar naçiz insanlarımız olduğundan Isparta’da, biz bunlara karşılık 5 kat yapma hakkımız olduğu halde 3 kat yaptık. Hem de 3 kat çevrecilik açısından da estetik açıdan da daha iyi oldu. Bu yapımızın üzerinde bir de kulemiz var bizim. Bunun adı kuledir. Kuleyi yapının yanına ya da bahçeye veya sağına soluna da yapabilirdim camilerin minaresi gibi. Minarelere imarı bozdu mu diyoruz?  Bu kule kardeşim! Yasaları incelesinler ondan sonra karşıma çıksınlar. O zaman Ankara’daki Atakule de olmaması lazım. Paris’deki Eyfel Kulesi de olmaması lazım. Kilise kuleleri de olmaması lazım. Bunlar şehrin imarını mı bozuyor? Hiçbirinde müsaadesi bile alınmadan yapılan yapılardır bunlar. Ama biz ruhsatlı olarak kendi mimarlarımızla çizdik ve anlattığım şekilde yaptık. Burada hiçbir eksiklik yok ve onların anlattıklarıyla hiç alakası yok.”

*** “2 yıldır aklınız neredeydi”

İnşaatın 2 yıl önce başladığını hatırlatan Başkan Günaydın, “Peki burası 2 yıldan beri yapılıyor. Nerdesiniz be kardeşim?! Aklınız başınıza şimdi mi geldi? Bir resmi kurum bir resmi kuruma özel dilekçelerle yazı yazar, isteklerini belirtir, kanun bunu der. Dilekçeleri yazarsınız, gelirsiniz bizde size evrakları tanzim ederiz belirli bir gün vererek.  Bize bir operasyon düzenlendi. Bize yazı yazdılar en geç 1 hafta içerisinde evrakları düzenleyeceksiniz diye. Bizde 10 gün içinde düzenler veririz dedik. Tamam dediler. 10 gün içinde istedikleri evrakların hepsini düzenleyip verdik. Siz operasyoncu musunuz kardeşim? Onlar bile 10 gün istiyor. Siz  nesiniz yahu? Böyle alelacele sigara kağıdına yazılmış bir dilekçe ile nasıl bize başvuruyorsunuz? Acele yazılmış 26 madde. Şaşkınlıktan çed raporunu da istemişler. Çed fabrikalarda ve organize sanayi kurulacak yerlerde istenir. Bu telaş niye? 24 tane madde… imar durumu, imar çapı, vaziyet planı…  Sanane vaziyet planından? Vaziyet planı olsa ne olur, olmasa ne olur? Ruhsat örneği… ruhsat örneği olmaz ruhsat çapı olur. Proje meclisinde odaya kayıtlı bilmem ne… inanın yazıyı okuyamıyorum. Aceleden o kadar çirkin yazı ki. Yani 1 dakikada yapılmış bu acele acele. Şuna bakın yahu yazıları okuyamıyorum. Hiç olmazsa düzgün yazı yazsalardı şurada okusaydım size. Betonarme demir bilmem ne istiyoruz, enerji mesuliyeti istiyoruz, enerji kimliğini istiyoruz. Asılsız ve hiç belge olamayacak şeyleri isteme noktasıyla bizi burada acemi bir çaylak olarak kabul edip bunları isteme cüretinde bulunmuşlar. Daha sayarsam çok komedi ve gülünç şeyler var. Bunları bugün istiyoruz. Cuma günü de biz karar vereceğiz dediler” dedi.

*** “Yaşananları yargıya taşıyacağım”

Açılış öncesi sansasyon yapılmak istendiğini vurgulayan Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, yaşananları yargıya taşıyacağını ifade etti. Günaydın, “Değerli hemşerilerim! Bunun anlamı ne biliyor musunuz? Gökkubbe yıkıldı şak şak oynadılar, yalan söyleyerek bizi televizyonda itham ettiler bunlar Yusuf Ziya Günaydın proje hatası diye. Proje hatası değil, iskele hatası vesaire dedik. Böyle bayram ettiler. Bayramları daha hala sürüyor galiba. Bunun arkasından sayın genel başkanımız buranın açılışını yapacak Cuma günü Cuma günü acele şekilde buraya izinsiz, ruhsatsız, kötü yapı diyecekler. Bize istinat ve iftira atacaklar ve durdurma kararı alacaklar sözde ve sansasyon yaratıp Isparta hizmetini engelleme… Operasyon niye yapıldı bize? Şikayet edenler kimlerdi? Ak Partili meclis üyeleri, Ak Parti.

Ben bu hukuksuz çalışmalarda ben yine yüce adaletimize güveniyorum, savcılığa da başvuruyorum zaten. Böyle bir baskı yapmak son saniyede partimi, şahsımı, özellikle de belediye hizmetlerimi önleme ve çürütme ve küçültme olayına girdikleri için bu yüksek bir mesuliyet hisseden bir konudur. Onun için bunu yapmalarının büyük suç olduğunu ve büyük gereksiz insanların bu şekilde yaptıklarını ve Isparta hizmetini önlemek olduğunu kimse merak etmesin değerli Ispartalı hemşerilerim Isparta hizmetini bu insanlar önleyemeyecekler. Ben gecemi gündüzüme katıyorum şu dakikadan sonra geceleri de sabahlara kadar çalışıyoruz, belediye de zinde çalışıyor. Benim asfaltım şantiyem herkes Fatih Sultan Mehmet’in askerleri gibi sabahlara kadar çalışıyorlar” dedi.

 

*** “Ey gafil Milletvekili Eğirdir’deki konsere sesin niye çıkmadı”

Yusuf Ziya Günaydın’ın gündeminde AK Parti Isparta Milletvekili Recep Özel’in bu açıklamaları da vardı. Özel’in yüreği yetmediği için açılışlara katılmadığını belirten Günaydın, “Yüreği yetmiyorsa bahaneler bulması lazım. Yüreği yetmiyor yüreği. Mısırdaki olaylar rağmen orada eğlence düzenliyor diyor. Ben bir defa eğlence düzenlemiyorum. Ben 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutluyorum. Kendine gelsin! Peki, sen bu kadar bilgiçsin, bu kadar beceriklisin, bir hafta önce Eğirdir’de de hoppalı zıppalı eğlenceli çarşaf çarşaf reklam yaptılar, büyük bir konser yapıldı. Eğirdir de ilk defa oldu, herkes oynadı zıpladı havai fişekler atıldı diye gazeteler yazdı. Ey gafil Milletvekili bir hafta önce Eğirdir’de de konser vardı. Ona niye sesin çıkmadı. Senin partinden bu. Neden o zaman konuşmadın sen? Böyle zafiyetlere düşme, küçülüyorsunuz, basitleşiyorsunuz kusura bakmayın. Ben seviyeli siyaset istiyorum dedikçe siz seviyenizi kaybediyorsunuz. Lütfen seviyenizi kaybetmeyin bir kez daha söylüyorum her gün söylediklerim bir kulağınızdan giriyor diğerinden çıkıyor” diye konuştu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Etnografya, Halı, Kilim, Müzesi, için, İl, Çevre, Şehircilik, Müdürlüğü, tarafın
Yorumlar
Haber Yazılımı