301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
06 Ağustos 2014 - Çarşamba 15:40
 
Tartışma Yaratan reklam filmi
YÜKSEK Seçim Kurulu, oy çokluğuyla Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı seçimleri için hazırlanan, dini değer ve sembollerin kullanıldığı reklam filminin yayının durdurulmasına karar verdi. Durdurma gerekçesi olarak ise reklamda ezan sesi, seccade ve dua gösterildi.
GÜNDEM Haberi
Tartışma Yaratan reklam filmi

MHP temsilcisi Avukat Kürşat Ergün, Ak Parti’nin Cumhurbaşkanı adayı Erdoğan’ın lehine hazırlanan reklam filminin yasaklanması için YSK’ya başvurdu. İtiraz dilekçesinde söz konusu reklam filminde dini değer ve sembollerin kullanıldığı hatırlatıldı.

İŞTE O REKLAM FİLMİ

 

 

Reklam filminin Siyasi Partiler Yasası’nın, “Dini ve dince kutsal sayılan şeyler istismar yasağı” başlıklı maddesine aykırı olduğu ileri sürülen itiraz dilekçesinde, “Aday Recep Tayyip Erdoğan lehine hazırlanan ve hali hazırda tüm televizyon ve radyolarda yayında olan reklam filminde ezan sesine ve dua eden kadın görüntüsüne yer veriliyor olması belirtilen hüküm ve Kurulunuz kararlarına açıkça aykırılık içerdiğinden ilgili reklam filminin yasaklanması yönünde karar alınmasını Yüksek Kurulunuzdan saygılarımla arz ederim” denildi.

YSK FİLMİ YASAKLADI   

Avukat Ergün’ün talebini değerlendiren YSK da oy çokluğuyla, reklam filminin yayının durdurulmasına karar verdi. Karar doğrultusunda söz konusu reklam filmi yayınlanamayacak.

Kaynak: Editör:
Etiketler: YÜKSEK, Seçim, Kurulu, oy, çokluğuyla, Başbakan, Tayyip, Erdoğan’ın, Cumhurbaşka
Yorumlar
Haber Yazılımı