Haber Detayı
07 Haziran 2013 - Cuma 18:32
 
Ticaret Borsasından Pomzalı Kasaya Destek
Süleyman Demirel Fen Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan ve TÜBİTAK tarafından ödüle layık görülen ponzalı kasa projesine ilk destek Ticaret Borsasından geldi.
GÜNDEM Haberi
Ticaret Borsasından Pomzalı Kasaya Destek

Projelerinde Isparta’nın ekonomik değerlerinden biri olan ponzayı kullanan öğrenciler, meyve ve sebzelerin raf ömrünü uzatan ponzalı kasayı geliştirdiler. Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Adar ile Meclis Başkanı Nuri Selçuk ile bir araya gelen öğrenciler, projelerini tanıtma imkanı buldular. Süleyman Demirel Fen Lisesi 10. Sınıf Öğrencisi Esra Kuşcu , Türkiyede yaşadığımız  problemlerden biri üretilen meyve sebzelerin dörte birinin çöpe atılması ,bizlerde bu vesileyle bu soruna çözüm üretmek istedik, pomzanın bu sorunu çözebileceğine inandık , bunun için deneylerimizi yaptık ve başarılı bir sonuç aldık.Pomzalı kasa artık meyve ve sebze sektöründeki açığa son verecek bir sistem olacak diyerek sözlerini tamamladı.

Isparta Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Adar’da ; Süleyman Demirel Üniversitesi Fen Lisesi Öğrencilerimiz Tübitak tarafından düzenlenen girişimcilik ve yenilikcilik yarışmasında gıda alanında Türkiye birincisi oldular .Kendilerini ve saygıdeğer hocalarımızı öncelikle tebrik ediyorum diyerek , projenin çok önemli bir proje olduğunu belirten Ahmet Adar , kendisininde iş itibariyle konumunun meyve sebze konumu olduğunu söyledi.Öğrencilerimizin belirttikleri gibi sebze meyve de çok miktarda fire vermekteyiz ve ürünlerimiz telef olmakta .Bu telefin önlenmesinde gençlerimiz önemli bir proje hazırlamışlar ,dilerimki bu proje uygulanır ve bununla ilgili imalat yapılırsa sebze meyve hallerinde , manavlarda bu kasanın bekleme süresiyle içindeki sebze meyvelerin süresinin uzamasıyla vatandaşımızın kaybı önlenmiş olur.Bu projenin hazırlanmasında okul müdürü ve hocalarımıza öğrencilerine verdikleri desteklerden dolayı teşekkür ediyoruz diyerek sözlerini tamamladı.

 

27-30 Mayıs tarihleri arasında Ankara’da ilk kez düzenlenen Girişimcilik ve Yenilikçilik Proje Yarışmasına katıldıklarını belirten Süleyman Demirel Fen Lisesi Müdürü Mehmet Çete ise, “Öğrencilerimiz pes etmediler ve birinci oldular” dedi.

 

Ticaret Borsası Meclis Başkanı  Nuri Selçuk da  Öğrencilerin kendilerine büyük bir ders verdiğinin dile getirerek “Isparta’nın sorununu Isparta’nın doğal kaynağıyla çözdüler” dedi.

 

Konuşmaların ardından Süleyman Fen Lisesi Müdürü Mehmet Çete tarafından Adar ile Selçuk’a plaket takdim etti. Adar ile Selçuk’da öğrencilere çeşitli hediyeler verdiler.

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Süleyman, Demirel, Fen, Lisesi, öğrencileri, tarafından, hazırlanan, TÜBİTAK, ta
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı