301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
24 Mart 2016 - Perşembe 10:56
 
Türkiye'nin Gül Bahçesi Isparta Artık Lavantalarıyla Anılıyor
Isparta denince herkesin aklına gül ve gülleriyle yapılan lezzetleri gelir öyle değil mi? Ancak son yıllarda durum biraz değişti. Keçiborlu ilçesine bağlı Kuyucak köyü, gül üretimini arkasında bırakarak lavantalarıyla kendisinden sıkça söz ettirmeye başladı.
YAŞAM Haberi
Türkiye'nin Gül Bahçesi Isparta Artık Lavantalarıyla Anılıyor

Burdur Gölü'ne nazır bir manzaraya kurulan ve Kuyucak köyünde gerçekleşen lavanta üretimi, gül üretimini gölgesinde bıraktı ve şimdilerde köyün önemli bir geçim kaynağı haline geldi. Günümüzde ise Kuyucaklılar, Türkiye'deki toplam lavanta üretiminin yüzde 93'ünü karşılıyor.

 

Keçiborlu lavanta ile kalkınıyor

Lavanta genelde çiftçiler tarafından kurutulup aktarlara gönderilir, sonrasında kına veya düğün organizasyonlarında malzeme olarak kullanılırdı. Şimdilerde ise lavanta sadece kuru olarak kullanılmıyor; sabun, deterjan ve parfüm sanayisinde de yerini alıyor. Lavantanın yanında, köyde arıcılık yapan çiftçilerin üretmiş oldukları lavanta balı da hoş kokusu ve hafifliği ile diğer ballardan ayrılıyor. Sağlığa birçok faydası bulunan lavanta balı son zamanların gözde ürünü olmuş durumda.

Lavanta kokulu köy haziranda bir başka güzel!

Kuyucak köyünde tarlalar haziran sonunda mora boyanıyor ve ortaya enfes bir görüntü çıkıyor. Her yıl milyonlarca ziyaretçinin akın ettiği, Fransa'nın Provence bölgesini anımsatan Kuyucak tarlaları, yaz aylarında turistlerin de gözdesi haline geliyor. Kuyucak; dinlenmek, rahat nefes almak ve harika görüntüleri fotoğraflamak isteyen gezginlerin yaz aylarında mutlaka uğraması gereken yerlerden biri!

Keçiborlu Yardımlaşma Dayanışma ve Eğitim Derneği ile Kuyucak Köyü Muhtarlığı'nın işbirliği sayesinde 'Keçiborlu Lavanta İle Kalkınıyor' projesi oluşturuldu ve bu proje Türkiye genelinde verilmiş olan birçok projenin önüne geçerek desteklenmeye hak kazandı. Projenin hedefi Kuyucak köyünü "Lavanta kokulu köy" olarak tüm dünyada adını duyurarak, köyün markalaşması, tanıtılması ve kalkınması...

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Isparta, denince, herkesin, aklına, gül, gülleriyle, yapılan, lezzetleri, gelir,
Yorumlar
Haber Yazılımı