301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
17 Nisan 2013 - Çarşamba 11:54
 
Vefa Gecesi
Yurt dışında görev yapan öğretmenlerin ailelerine onur yaşatıldı
KÜLTÜR Haberi
Vefa Gecesi

40 ülkede görev yapan öğretmenlerin yakınlarını Vefa Gecesi’nde buluşturan Altınbaşak Eğitim Kurumları, bir geleneği de başlatmış oldu. Gecede veliler onurlu ama bir o kadar özlem doluydu.

 

Altınbaşak Eğitim Kurumları, ilk kez düzenlediği bir organizasyon ile yurt dışında çalışan öğretmenlerin ailelerini bir araya getirdi. Buluşma akşam yemeğiyle başladı. Yemeğe ve düzenlenen programa Isparta Valisi Memduh Oğuz, Emniyet Müdürü Mehmet Or, Altınbaşak Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Osman Demirhan başta olmak üzere çok sayıda davetli ve öğretmen yakını katıldı.

Daha sonra Vefa Gecesi programı başlatıldı. İlk olarak Kur’an-ı Kerim okundu.

Açılış konuşmaları kapsamında Özel Altınbaşak Bedri Ayhan İlkokulu ve Ortaokulu Müdürü Ömer Doğan, kürsüye geldi. Doğan, 4 ay gibi bir sürede bu gece için hazırlandıklarını söyledi. Doğan, “Yaklaşık 4 ay önce bu programın ilk hazırlıklarına başladığımızda elimize 36 isim ulaştı. Ama hummalı bir çalışmadan sonra özellikle son 15 günde bu sayı tam 80’e çıktı. Biz de şaşırdık. Böyle Isparta’dan bu kadar delikanlımızın gittiğini öğrenince. Şu an yurt dışında aktif görevde olanlar bunlar. Dönmüş gelmiş olanları sayarsak çok daha fazla. Sadece benim okulumda 8 öğretmenim yurtdışından gelmiş ve burada göreve devam ediyor. Şu an itibariyle de net ulaşabildiğimiz 69 aileyi buraya davet ettik” dedi.

Konuşmanın ardından video gösterileri ve slaytlar gösterildi. Söylenen türküler yürekleri dağladı.

Program kapsamında canlı telefon bağlantıları da yapıldı. Pakistan’dan Ali Demirbaş ile Hindistan’tan Özgür Özdemir, ailesiyle ve salondakilerle konuşma imkanı buldu.

Programdan Türkmen Öğrenci Övez’in şiiri büyük alkış aldı.

Mozambikli Alima’nın Isparta’ya geliş hikayesi de merakla dinlendi.

Gecenin finalinde ailelere plaket ve hediyeler verildi.

Vali Memduh Oğuz, dünyanın her tarafında bir hizmet yapıldığını söyledi. Vali Oğuz, “Bir masal dinlemedik, bir sinema seyretmedik” dedi.

Vefa Gecesi’nin sonunda plaketlerini alan veliler, hem gururu hem de özlemi bir arada yaşadılar. Halen 160 ülkede binden fazla öğretmenin görev yaptığı da edinilen bilgiler arasında yer alıyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yurt, dışında, görev, yapan, öğretmenlerin, ailelerine, onur, yaşatıldı
Yorumlar
Haber Yazılımı