301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
18 Ekim 2016 - Salı 12:44
 
5 ÜNİVERSİTE PİLOT SEÇİLDİ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'de Akademik Yıl Açılışı Töreninde, bölgesel kalkınma için ihtiyaç duyulan alanlarda özel olarak teşvik edilecek 5 üniversiteyi açıkladı.
GÜNDEM Haberi
5 ÜNİVERSİTE PİLOT SEÇİLDİ

Akademik açılış törenin Cumhurbaşkanı Erdoğan  konuşmasında Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nin "Üniversitelerin Misyon Farklılaşması" kapsamında, "hayvancılık" alanında Bölgesel Kalkınma için pilot üniversite seçildiğıni duyurdu. 

'5 ÜNİVERSİTEYİ PİLOT OLARAK BELİRLEDİK'

"Uzun süredir hazırlıkları sürdürülen bir proje kapsamında 5 üniversite pilot olarak belirlendi. Kalkınma Bakanlığımız 5.1 milyar ayırmış durumda, bu artış yüzde 21'e tekabül etmektedir. 2006 yılında kurulan 40 üniversite arasından seçilen 5 okulumuz Kalkınma Bakanlığımız tarafından özel olarak teşvik edilecek ve desteklenecektir. Bu beş üniversitemizi açıklıyorum;

"Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi - Hayvancılık 
Düzce Üniversitesi - Sağlık ve çevre
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi - tarım ve jeotermal
Bingöl Üniversitesi - Tarım havza bazlı seracılık
Uşak Üniversitesi - Tekstil, dericik, seramik bölgesel kalkınmada misyon farklılığı projesinde pilot olarak seçilen okullardır. Pilot üniversiteler gereken gayreti ortaya koymaları halinde bu projenin içinde yer alabileceklerdir. Yeterli çaba gösteremezlerse bir başka üniversite projeye dahil olabilir, rekabet dediğin budur.

YÖK başkanı Saraç'ta konuyla ilgili şu değerlendirmeleri yaptı:

Bu çalışma kapsamında, üniversite ve alan seçimi Kalkınma Bakanlığı ile birlikte yapılacak. Seçilen üniversitelere o alanlarda kadro ve fon desteği sağlanacak. YÖK Başkanı bu kapsamda tüm üniversitelerin ön lisans, lisans ve yüksek lisans alanında güçlü yönlerinin öne çıkarılacağı bir yapının oluşturulacağını da vurguladı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Cumhurbaşkanı, Recep, Tayyip, Erdoğan, Beştepede, Akademik, Yıl, Açılışı, Töreni
Yorumlar
Haber Yazılımı